• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Enerji krizi Türk turizmine doping olacak mı? İşte sektör temsilcilerinin öngörüleri

Turizm sektörü pandeminin ardından son 3 yılın en yoğun kışına hazırlanırken kısıtlamalar olmadan ilk kış sezonu yaşanacak.

  • Reklam
Enerji krizi Türk turizmine doping olacak mı? İşte sektör temsilcilerinin öngörüleri
12 Eylül 2022 - 05:29
Reklam
Uzun yıllardır kayak, sağlık, futbol, golf, kongre ve etkinlik gibi kategorilerle kış sezonunu bekleyen turizmcilerin Avrupa’da yaşanan enerji krizi ile birlikte beklentileri daha da arttı.

Bu kış Avrupalı emeklilerin daha çok Türkiye’de tatili tercih etmesi için hazırlıklar yapılırken yaşanan enerji krizi ile birlikte aslında Türkiye’nin kış aylarında uzun yıllardır ağırladığı emekli turistlerin sayısının bu yıl biraz daha artması bekleniyor. Bazı turizmciler özellikle Alman emeklilerin Türkiye’ye akın edeceğini savunurken; bazıları da bu duruma temkinli yaklaşarak kış turizmi hareketinin yalnızca gaz sıkıntısına bağlanamayacağını pandemi kısıtlamalarının ardından yaşanacak ilk kış sezonu olduğuna dikkat çekti.


Türkiye’ye turist getiren tur operatörlerine göre mevcut uçuş kapasitesiyle 1 ile 3 milyon Avrupalının kış tatili için Türkiye’yi tercih etmesi beklenirken gaz krizinin turizm için fırsata dönmesini bekleyen bazı oteller kışın da açık olmayı planlıyor. Pandemi kısıtlamalarıyla geçen iki yılın ardından ertelenmiş tatil talebinin satın alınmış ama ertelenmiş tatillerin bu kış sezonunda etkili olduğunu belirten Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Tunç Batum gerçek taleplerin 2023’te görülebileceğini söyledi. Enerji krizi sebebiyle emekli Almanların Türkiye’de daha çok tatil yapacağı konusunda temkinli olduklarını belirten Batum Azerbaycan’la enerji koridoru yaratıldığını, Amerika'nın likit gazla Avrupayı destekleyeceğini belirtti. Kasım ayında genellikle mice turizmi olduğunu belirten Batum ardından birçok otelin kapandığını, özellikle İngiltere’den uçuşlar devam ederse otellerini açacaklarını, Dalaman, Marmaris bölgesinde bazı otellerin Ekim ve Kasım ayında bile açık olmadığını söyledi.


Doğalgaz sıkıntısından dolayı kimsenin Hadi bir kayak tatili yapalım demeyeceğini kaydeden Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Seyahatler bu yıl yeni açıldı. Bu yıl kısıtlamasız ilk kış olacak. Bu hareketlilik Avrupa ülkelerinde 2019’un iki katı. Biz de 2019’u yakaladık. Dolayısı ile kış turizmi açısından yoğunluk bekliyoruz ama direkt doğalgaz ile bağlantılı değil bu hareketlenme. Alman hükümetinin artan enerji fiyatlarından dolayı halka yaptığı para yardımı Antalya Side bölgesine bir hareketlilik getirebilir. Bu sebeple Türk turizmi ziyadesi ile bu işten payını alacak.''

Kış turizmini geliştirmek için ürün ve pazar çeşitlendirmesi çalışmaları yapıldığını kaydeden ve Avrupa’daki gelişmelere bakıldığında son 3 yılın en hareketli kış turizmini yaşayacaklarını kaydeden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı bu beklentinin sadece Avrupa’da yaşanan enerji krizi nedeniyle oluşmadığını birçok Avrupalı turisti kış turizmi çerçevesinde zaten ağırladıklarını ancak Avrupa’da yaşanan son durum karşısında oluşan talebin karşılığını alması gereken en önemli adayın Antalya olduğunu söyledi.

Avrupa’da yaşanan enerji krizinin turizm sektörüne nasıl yansıyacağını tam olarak kestirmenin zor olduğunu belirten TÜRSAB Akdeniz Bölge Temsil Grubu Başkanı Ferit Turgut ise her şeye rağmen bu yılın son 3 yılın en hareketli kış turizmini geçireceklerini söyledi. İspanya ve Yunanistan gibi rakip ülkelerde fiyatların daha yüksek olmasından dolayı Türkiye’nin avantajlı duruma geldiğini kaydeden Bentour CEO’su Deniz Uğur Almanya’daki tur operatörlerinin uzun konaklamalı Türkiye tatili paketleri sattığını ve bu kış 1 milyon Alman turistin Türkiye’ye gelebileceğini söyledi.

Kış için eğilimi saptamak zor
Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Sözcüsü Torsten Schafer hala pek çok eyalette okul tatilinin sürdüğünü, insanların yaz tatilinden dönmediğini ve Ekim ayındaki sonbahar tatili için bile rezervasyonların tam olarak başlamadığını, Almanların genelde son dakikada harekete geçtiğini vurguladı. Önümüzdeki kışa yönelik eğilim saptamanın imkansız olduğunu belirten Alman Seyahat Acentaları Birliği (DRV) Sözcüsü Torsten Schafer söz konusu tatillerin yıllardır küçük bir grubun ilgi gösterdiği bir seyahat türü olduğunu, kış aylarının geçirildiği söz konusu tatillerde önde gelen destinasyonların Türkiye, Tunus, Mısır, Kanarya Adaları ve Tayland olduğunu belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum