Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Hizmet sektöründe çalışanlar cehennemi yaşıyor! Otel, restoran ve kafelerde çalışanlar gelecekten umutsuz

Ekonomik krizin etkisiyle ağırlaşan yaşam şartları en çok gençleri vurmaya devam ediyor.

  • Reklam
Hizmet sektöründe çalışanlar cehennemi yaşıyor! Otel, restoran ve kafelerde çalışanlar gelecekten umutsuz
14 Ekim 2021 - 11:00
Reklam
Her 4 gençten birinin işsiz olduğu Türkiye'de gençlerin çoğunluğu da hizmet sektöründe çalışmak zorunda kalırken otellerde, kafelerde, marketlerde, restoranlarda ve AVM'lerde çalışan gençlerin gelecek umudu ise yok.

Mezun oldukları bölümlerde iş bulamadıklarını söyleyen ve Genç İşsizler Platformu adı altında bir araya gelenler övünülerek bahsedilen hizmet sektörünün gençler için cehenneme döndüğünü, çoğu zaman sigortasız, haftanın 6 günü, günde 12 saat ve psikolojik baskı altında çalıştıklarını belirtti.


Mobbingin en aşırı olduğu sektör himzet sektörü

Hacettepe Üniversitesi Felsefe Bölümü mezunu olmasına rağmen bir otelde garsonluk yapan Genç İşsizler Platformu Üyesi Kadir Demiryürek yaptığı açıklamada şunları söyledi: ''Şehir dışında yaşayanlar şehir içine gelerek hizmet ediyorlar. Eve gidip sadece uyuyoruz. Şartlar bu, beğendin beğendin, yapmazsan bir sürü işsiz var. Hizmet sektöründe bunu duymayan yoktur. Bu dünyada cehennemi yaşamak isteyen hizmet sektöründe çalışsın. Mobbing konusunda hizmet sektörü en aşırı sektör. Bu yüzden gençler yurtdışına gidiyor. Sürekli ağzından vatan, millet, Sakarya laflarını düşürmeyenler bunu en çok yapanlar. Aslında vatana ihanet bu.''Üretmekten çok, insanların birbirine hizmet eder hale geldiğini ve her şehre açılan üniversitelerden mezun olanların işsiz kalıp hizmet sektörüne gideceğinin bilindiğini belirterek bu durum bazı sermaye sahiplerinin de işine geldiğini kaydeden Demiryürek şöyle devam etti:

''Köyden kente göçmüş insanlara yeteri kadar istihdam sağlanamamış ve bu yüzden karnı acıkan herkesin sadece karnını doyurmak için geçtiği sektörün ta kendisidir hizmet sektörü. Temel insani değerlerin rafa kalktığı, kendine has acımasız kurallarını oluşturmuş, sadece kar hırsının egemen olduğu, çalışan için adeta korku filmine dönüşmüş bir ortam. Mutsuzluk, umutsuzluk, öfke ve özellikle çaresiz hissetmek rutine dönüşüyor.''

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum