Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İbre Türkiye'den yana! Rus turistte rekor bekleniyor

Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin Rusya’ya yönelik yaptırımları kapsamında hava sahasını kapatmasıyla Rus turistlerin tatil için Türkiye tercihlerinin artması bekleniyor.

  • Reklam
İbre Türkiye'den yana! Rus turistte rekor bekleniyor
08 Mart 2022 - 09:41
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazar konumunda olan Rusya’nın başlattığı askeri operasyonun ardından AB’den gelen yaptırım hamlelerinden biri de Rus uçaklarına hava sahasını kapatması olurken bu durumun Rusya’dan Avrupa’ya giden turist sayılarına da yansıması bekleniyor.

2019 yılında 10 milyona yakın Rus turisti ağırlayan Avrupa ülkeleri, 2020 ve 2021’de de koronavirüs aslgınında dolayı uygulanan kısıtlamalara rağmen milyonlarca Rus turisti ağırlamıştı. Rus turistler tarafından özellikle tercih edilen İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi Akdeniz ülkelerine giden turistlerin de bu yıl Türkiye’yi tercih etmesi beklenirken Rusya Federal Turizm Ajansı (Rosturizm) Başkanı Zarina Doguzova da Rus turistler için Türkiye ve Mısır’ı işaret etti.


Hava sahasının açık olmasının Türkiye için bir avantaj olacağını ve bu sene Rusya’dan hayli fazla turist beklediklerini söyleyen Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) Yönetim Kurulu Başkanı Birol Akman, 2019’da Rusya'dan 5 milyon turist geldiğini son iki senedir biraz düşüş olsa da bu sene daha da artmasını beklediklerini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Umuyorum ilerleyen günlerde de hükümet politikamız hava sahamızı kapatma yönünde olmaz. 5 milyondan daha fazla turist bekliyoruz. Avrupa’ya gidemeyecek Rus turistleri de eklersek bu sayı belki 10 milyona ulaşacak. Bu ekonomimiz için büyük bir avantaj olacak. 2019’da Türkiye’ye toplam 55 milyon turist gelmişti, 2022 hedefimizi ise 42 milyon turist olarak planlamıştık. Türkiye’nin 70 milyon turisti ağırlayacak kapasitesi var. Koronavirüs konusunda da güvenli sertifikayı ilk uygulayan ülkelerden biriyiz. Bundan dolayı da İspanya ve Yunanistan gibi ülkelerin önüne geçtik.''


Koronavirüsün etkisinin yoğun olarak hissedildiği 2020 ve 2021 yılların da en çok turist getiren ülkenin Türkiye olduğunu hatırlatan ATİD Başkanı Akman bu kapsamda turist ağırlama konusunda diğer ülkelere göre daha çok hazırlıklı olduklarını, 10 değil 15 milyon Rus turist de gelse hepsini ağırlayabileceklerini söyledi.

Geçtimiz hafta Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya’nın kendisini ve Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov’u ziyaret etmesine tepki gösteren Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar, 3 Mart’ta Twitter hesabından yaptığı paylaşımda ''TÜRSAB Başkanının sabah bizimle, sonrasında ise BE ile görüşmesi iki yüzlü politikanın göstergesidir. Saldırgan ile kendini savunan arasında eşittir işaretinin konulması suç ortağı olmak anlamına gelir. Seyahat acentalarını TÜRSAB ile çalışmamaya çağrıyoruz.'' ifadelerini kullanmış, Bodnar’ın bu mesajına sosyal medyadan büyük tepki yağmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum