Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Önce yangın, sonra kırmızı liste! Turizm sektörü kan ağlıyor

Türkiye'nin önemli turizm merkezlerinde çıkan yangınlardan dolayı rezervasyon iptalleri yaşanan turizm sektörüne son darbeyi İngiltere ve Fransa'nın aldığı yüksek riskli ülke kararı vurdu.

  • Reklam
Önce yangın, sonra kırmızı liste! Turizm sektörü kan ağlıyor
01 Eylül 2021 - 08:52
Reklam
Türkiye'nin önemli turizm pazarlarından İngiltere'nin koronavirüs tedbirleri kapsamında oluşturduğu seyahat listesinde Türkiye’yi Mayıs ayından bu yana yüksek riskli ülke olarak kırmızı listede tutması sonrasında da Fransa'nın aynı kararı uygulaması turizm sektörüne darbe vurdu.

İngiltere’nin Türkiye'yi kırmızı listede tutuyor olmasının 2021 yılında 1.5 milyon turistin Türkiye’ye gelememesine, 1 milyar dolardan fazla bir gelirden de mahrum olunmasına yol açtığını belirten Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler turizmcinin finansman sıkıntısı yaşadığını, sabit giderlerini karşılayabilmek adına yeni bir finans modeli beklediklerini ifade ederken İngilizlerin gelmemelerinden en ağır darbeyi Marmaris’in aldığını, bunu Fethiye, Bodrum, Didim, Kuşadası, Foça ve Çeşme’nin takip ettiğini söyledi. Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu ise, bu kaybın 200 milyon dolarını konaklama sektörünün yaşadığını ifade etti.


Normal şartlarda hemen her yıl Marmaris’e 1.6 milyon İngiliz turistin geldiğini belirten GETOB Başkanı Bülbüloğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi: ''Güney Ege’ye gelen yabancı turistlerin yüzde 70’ini İngilizler oluşturur. En çok da Marmaris tercih edilir. Bu yıl İngilizlerin olmaması nedeniyle elimizde Rusya, Ukrayna ve Almanya kalmıştı. Ana pazarımız da açıkçası iç pazardı. Ancak çıkan orman yangınlarından Marmaris’in aldığı büyük yara, yüzümüzün yerli turistten yana da gülmemesine sebep oldu.''


Yangınların bir türlü söndürülememesinin turizmciye 20 gün kaybettirdiğini ifade eden Bülbüloğlu rezervasyonların yüzde 70’inin iptal olduğunu, yenileri de gelmediğini belirterek şöyle devam etti: ''Kredi borçlarımızı ödeyebilecek durumda değiliz. Bu durumu yetkili makamlara ilettik. 2022’de kazanmaya başlar, 2023’te ödeme yapacak hale geliriz dedik. Buna yönelik bir destek bekliyoruz.''

Koronavirüs salgını gölgesindeki ilk yaz sezonu olan 2020 yılında İngiltere pazarı 1 Ağustos’ta açılıp, 28 Eylül’de kapanmış, 2019’da 2.5 milyon İngiliz turistin geldiği Türkiye’ye geçen yıl yaklaşık 500 bin İngiliz gelebilmişti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum