Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kabak Türk turizminin başına patlayacak!

Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın olası risklerine karşın turizm sektör temsilcilerinin endişeli bekleyişi sürüyor.

  • Reklam
Kabak Türk turizminin başına patlayacak!
25 Şubat 2022 - 00:47
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'da Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Doğu Ukrayna'daki ayrılıkçı bölgeleri tanıması ve barış koruma operasyonu üzerinden asker yollaması sonucu oluşan kriz derinleşiyor.

Türkiye’ye en çok turist gönderen iki ülke olan Rusya ve Ukrayna arasında başlayan savaşın Türkiye turizmini çok olumsuz etkileyeceği değerlendirmesinde bulunarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’na önlem alması çağrısı yapan ve Türkiye ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri olan turizm sektörünün, Covid-19 pandemisiyle birlikte tarihinin en ciddi krizini yaşadığını belirten CHP Muğla Milletvekili Mürsel Alban pandemi öncesine kadar Alman ve İngiliz turistlerin en çok rağbet ettiği ülkelerden biri olan Türkiye’nin artık Avrupa ülkelerinden çok Rusya ve Ukrayna'dan gelen turistleri ağırladığını ifade etti. 


Türkiye’nin, iki ülke vatandaşları için son yılların en cazip ülkesi konumunda bulunduğunu kaydeden Alban şöyle devam etti:


''Geçen sene pandemiye rağmen Rusya’dan gelen turist sayısı bir önceki yıla göre yüzde 120, Ukrayna’dan gelen turist sayısı ise yüzde 106 oranında artış sağladı. En çok turist gönderen ülke uzun yıllardır Rusya olurken Ukrayna’dan gelen turist sayısında ciddi artışlar söz konusuydu. Ukrayna’dan gelen turist sayısı 2 milyonu aşarak Almanya’dan sonra üçüncü ülke konumuna geldi. Şimdi bu iki ülke arasındaki krizi merakla izliyoruz. Umarım savaş daha da büyümeden çözülür. Her olasılığa karşı hazırlıklı olmalı, turizmcimizin en az kayıpla bu dönemi atlatması için Kültür ve Turizm Bakanlığı önlemleri şimdiden almalıdır. Aksi taktirde kabak yine Türk turizminin başına patlayacaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum