Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Kamuya açık sahiller fiilen imara açıldı!

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından çıkarılan yeni yönetmelikle birlikte kıyıların kullanımında yeni yöntemler getirildi.

  • Reklam
Kamuya açık sahiller fiilen imara açıldı!
24 Nisan 2022 - 05:18
Reklam
16 Nisan 2022 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Kıyı Kanunun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'i TBMM gündemine taşıyan CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak kanuna açıkça aykırı bir biçimde adrese teslim yönetmelik değişikliğinin tam anlamıyla örtülü bir imar affı anlamına geldiğini söyledi.

Sahil şeritlerinde imar yasağının bir Ali Cengiz oyunuyla fiilen ortadan kaldırıldığını ve otellerin sahil işgallerine yasal bahane uydurulduğunu belirten Budak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde hangi illerde kıyı kenar çizgilerinde değişiklik öngörüldüğünü sordu.


Kıyı Kanunu'nda, yapıların kıyı kenar çizgisine elli metreden fazla yaklaşmasının açıkça yasaklandığını hatırlatan Budak verdiği soru önergesi ile ilgili şunları söyledi:


''Yönetmelik değişikliği, Kıyı Kanunu'nun arkadan dolaşılarak aşılmasına izin veriyor. Kıyı kenar çizgisini Valilikler yeniden belirleyecek ve daha önce imara kapalı olan alanlar kıyı kenar çizgisi değiştiği için imara açılabilecek. Bir yandan imar yasağı olan bölgelerdeki kaçak yapılaşma affediliyor, diğer tarafta mevcut kıyı kenar çizgisi ile korunan bölgelerde yeni yapılaşmaya davetiye çıkarılıyor. Düzenleme yapılan Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9'uncu maddesi, daha önce 8 kez değişmişti. Kanun değişmiyor, ancak kanuna bağlı yönetmelik 9'uncu kez değişiyorsa, burada bazı kişilerin veya lobilerin taleplerine hareket edildiği anlaşılıyor. Bu değişiklikler, halkın çıkarları için değil, bazı zümrelerin çıkarları için yapılıyor''


CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum'un yanıtlaması talebiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde şu soruların yanıtlanmasını istedi:

1) Bu yönetmelik değişikliğine ihtiyaç duyulmasının gerekçeleri nelerdir?
2) Yönetmelik değişikliği hazırlanma sürecinde, meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarından katkı alınmış mıdır?
3) Mevzuata göre; sahil şeridinde yapılacak yapılar kıyı kenar çizgisine en fazla 50 metre yaklaşabilmektedir. Yeniden düzenleme ile, bu mesafe fiilen ortadan kaldırılacak mıdır?
4) Şu anda 50 metre sınırını ihlal eden yapı sayısı kaçtır?
5) Yönetmelik kapsamında yeniden düzenlenmesi öngörülen kıyı kenar çizgileri hangi sahilleri, gölleri ve akarsuları kapsamaktadır?
6) Yönetmelikte bahsedilen hazine taşınmazlarının bulunduğu kıyı alanları hangileridir
7) Yönetmelikte bahsedilen, bakanlıklarca kesin tahsis, kesin izin ve-veya üst hakkı verilmiş ve turizm işletme belgesi almış yapıların bulunduğu kıyı alanları hangileridir?
8) Yönetmelikte belirtilen, mevcut kıyı kenar çizgisine itirazların bulunduğu kıyılar hangileridir?
9) Kıyı kenar çizgilerine bugüne kadar kaç itiraz yapılmıştır?
10) İtirazlar nasıl sonuçlanmıştır?

Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle birlikte Ak Parti iktidarı boyunca daha önce 8 defa değiştirilen kıyı kenar çizgisi onayı ve ilanını belirleyen Kıyı Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmeliğin 9. maddesinde 9. değişiklik yapılmış oldu.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum