• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Katarlılar gözünü borç batağındaki Türk otellerine dikti!

Pandemi ile geçen 2.5 yılda birçok kez kapılarını kapatmak zorunda kalan ve borçlarını ödemekte güçlük çeken turizm sektörü, 2022'de rekor hedeflere koşarken karantina döneminden çıkamayan otellere Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri sermayesi talip oldu.

  • Reklam
Katarlılar gözünü borç batağındaki Türk otellerine dikti!
20 Eylül 2022 - 04:24
Reklam
Bu dönemde özelikle şehir otellerinde kredi borcu olanların büyük zorluklar yaşadığını ve yatırımcıların birikmiş akçelerini harcayarak krizden çıkmaya çalıştığını kaydeden İstanbul Ticaret Odası Oteller Komitesi Başkanı Aydın Karacabay rekabet koşullarında çok şirketin mağdur olup battığını söyledi.

Otellerde Dubai merkezli, BAE, Katar merkezli ciddi sermaye girişi ve satın alımlar olduğunu bu yatırımcıların 100 oda ve üzerindeki otellere, büyük ölçekli yatırımlara girdiklerini kaydeden Karacabay 100 oda ve üzeri otellerde fiyatların 25 milyon dolar seviyesinden başladığını, bu işletmelerin bazılarını bankaların sattığını bazılarını ise yatırımcıların kendisinin sattığını belirtti. Geçen 2 yılda ise sektörün 10 yıl geriye gittiğine işaret eden Karacabay, şöyle devam etti:


''Bizim otelciler yaşadığı kaybı 10 yılda ancak telafi edebilecek bir durumda. Pandemi, sektörü 10 yıl geriye attı. İnsanlar, yatırım için ayırdığı kötü gün akçesini harcadı. İlk 8 ayda İstanbul başarılı bir grafik çizdi. Ekim ayında doluluk oranları yüzde 90 olmasını bekliyoruz. Kasım ayı için de şimdiden gelen rezervasyonlarla yüzde 60 doluluk yakalandı. İstanbul 30 milyon turist seviyelerini yakalayabilecek kapasitede. ''


Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerine göre pandeminin başlangıç tarihi olan Mart 2020 yılında otellerin toplam kredi borcu 82 milyar 935 milyon TL seviyesineydi. Aralık 2021'de 157.8 milyar TL'ye çıkan toplam kredilere karşılık takipteki krediler de 5.8 milyar TL'ye ulaşırken Temmuz 2022 itibarıyla sektörün toplam borcu 185.1 milyar TL, takipteki krediler ise 5.9 milyar TL'ye ulaşmış durumda.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum