Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Otel yatırımları pandemiye rağmen hız kesmedi!

Pandemiyle artan uzaktan çalışma stratejileri, artan aşılama oranlarıyla birlikte şirketleri yeniden ofislere yönlendirirken otel yatırımları da hız kazanmaya başladı.

Otel yatırımları pandemiye rağmen hız kesmedi!
30 Ağustos 2021 - 13:51
Reklam
Ofis pazarlarında artışa geçen kiralama sinyallerinin yanı sıra turizm sektöründe de otel yatırımları için alınan ruhsatların arttığı görülüyor.

Gayrimenkul Sektör Raporu adı altında yapılan ve Türkiye gayrimenkul sektörünün 2021 yılının ilk yarı performansına ilişkin önemli veriler ortaya koyan araştırmaya göre, değişen yaşam koşulları sebebi ile ev satın almak ve kiralamak isteyen yatırımcılar artık doğaya yakın, geniş ve bahçeli evler tercih ediyor. Ayrıca pandemi sürecinde yatırımcıların risk tercihlerine göre varlıklarını dağıtmasına imkan tanıyan gayrimenkul yatırım fonları 2020 yılında olduğu gibi 2021 yılının ilk yarısı itibarıyla ön planda olmayı sürdürüyor.


Haziran 2021 sonu itibari ile alternatif yatırım fonları olan Gayrimenkul Yatırım Fonu (GYF) ve Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) kurmak üzere Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), tarafından yetkilendirilmiş 27 portföy yönetim şirketinin yönetiminde bulunan, ihraç dönemi devam eden veya ilk defa yatırım yapmış olanlar dahil olmak üzere toplam 60 GYF bulunurken, bu fonların toplam büyüklüğü son bir yılda yüzde 45.6 artarak 9.8 milyar TL seviyesine ulaştı. Öte yandan gayrimenkul yatırım fonlarının büyüklüğü bu yılın ilk 6 aylık döneminde de yüzde 18 artış gösterdi. Yine aynı dönemde SPK tarafından 18 yeni gayrimenkul yatırım fonuna kuruluş izni, 19 gayrimenkul yatırım fonuna ihraç belgesi onayı verildi.


Bu dönemde e-ticaretin artmasıyla özellikle şehir depo tesislerine olan talep artarken kiralar Türk lirası bazında yükseldi, dolar bazında ise sabit kaldı. Otel tesisleri için verilen yapı ruhsatları 2021 ilk çeyrekte, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 87, yapı kullanma izin belgeleri ise yüzde 37 artış gösterirken 2021 yılında Mart itibarıyla verilen yapı ruhsatı 341, yapı kullanma izin belgesi 164 adet olarak kayıtlara geçti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum