Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otobüs bileti fiyatları uçak biletini solladı! Vatandaş da firmalar da isyanda

Akaryakıt fiyatlarına art arda gelen zamların ardından şehirlerarası otobüs bilet fiyatları yükselirken bazı iller arası yolculukta otobüs fiyatları uçak fiyatlarını geride bıraktı. 

  • Reklam
Otobüs bileti fiyatları uçak biletini solladı! Vatandaş da firmalar da isyanda
13 Mart 2022 - 13:23
Reklam
14 Mart tarihinde İstanbul’dan Sivas’a seyahat etmek isteyen bir yolcu, uçak ile gitmeyi tercih ederse 420 lira ile 485 lira arasında bilet parası öderken aynı güzergahı otobüs ile giderse fiyat 450 lira oluyor.

Aynı kişi İstanbul ile Sivas arasındaki 880 kilometrelik mesafeye şahsi otomobili ile gitmek isterse 100 kilometrede ortalama 8 litre mazot yakan bir araba ile 1.540 liraya seyahat edebilirken otomobilde beş kişinin olduğu düşünüldüğünde kişi başı seyahat 308 liraya geliyor. Yine aynı şekilde İstanbul ile İzmir seyahatini otobüs ile yapmak isteyen bir kişi 250 lira ücret ödemek durumunda kalırken aynı yolculuğu uçak ile yaparsa 290 liraya bilet bulabiliyor. İstanbul ile İzmir arasında neredeyse eşit olan ulaşım fiyatları, Antalya’da farklılık gösteriyor. İstanbul’dan Antalya’ya otobüs bileti fiyatı 250-320 lira arasında değişirken uçak bileti fiyatları 390 lira ile 430 lira arasında farklılık gösteriyor.


Son dönemde akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar ve otobanlardaki fiyat güncellemelerinin otobüs firmalarını zorladığını belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Genel Başkanı Birol Özcan konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Bizler fiyatlarımızı sabit tutmaya çalışıyoruz. Otobüs yolculuklarına ilgi devam ediyor. Fiyatlara bir düzenleme yapılması için yetkililerle görüşeceğiz. Uçak biletlerine bir taban fiyat gelmesi gerekiyor. Onlar büyük şirketler talebe göre fiyatlarını düşürebiliyorlar. Ayrıca mazotta KDV indirimi istiyoruz. Bu durum bizi mağdur ediyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum