• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Antalya'nın alternatif pazarlara yönelmesi Ege turizmcisini endişelendirdi!

Yılda 500 bin Rus ve Ukraynalı turist ağırlayan Muğla, iki arasındaki savaşın bir an önce sona ermesini beklerken rezervasyonların tamamen durduğunu açıkladılar.

  • Reklam
Antalya'nın alternatif pazarlara yönelmesi Ege turizmcisini endişelendirdi!
13 Mart 2022 - 04:53
Reklam
Reklam
Muğlalı turizmciler şu anki beklentilerinin Avrupa ve diğer ülkeler olduğunu söylerken, Avrupa’dan yapılan rezervasyonların beklentilerini karşıladığını, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşta Türkiye’nin her iki ülkeye de eşit mesafede olmasının bir avantaj olduğunu belirtti.

AB ülkelerini tarafından Rusya’ya karşı uygulanan yaptırımlarla hava trafiğine kapatmalarının Türkiye’yi avantajlı duruma taşıdığını söyleyen Güney Ege Turistik Otelciler Birliği Müdürü Cahit Sarıbey Ukrayna ve Rusya'nın bölge turizmcileri için önemli pazarlardan biri olduğunu ve 2019 yılında 500 bine yakın Rus ve Ukraynalı turisti bölgelerinde misafir ettiklerini belirtti. Bunun yanında çok sayıda Avrupalı turistin de Ege bölgesini tercih ettiğini belirten Sarıbey yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Bu sene Rusya ve Ukrayna’dan belki kısıtlı sayıda turist alacağız ama bizim beklentimiz uçuşların başlaması ve bölgemizin hak ettiği turisti almasıdır. Avrupa ülkeleri yaptırımlar kapsamında uçuş yasağı olduğu için Rus ve Ukraynalı turistleri kabul edemiyor. Bizim böyle bir sıkıntımız yok. Hem Rusya hem Ukrayna’ya eşit mesafede duran politikamız ile her iki ülkenin de yanında olduğumuzu ifade ettik. Bu bağamda beklentimiz kısa sürede çatışmalı ortam ortadan kalkarak uçuşların başlaması ile Rus ve Ukraynalı turistleri de bölgemizde görürüz.''


Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın uzaması durumunda ülke olarak da ciddi anlamda sıkıntıya girileceğini belirten Güney Ege Turistik Otelciler Birliği (GETOB) Müdürü Cahit Sarıbey şöyle devam etti:


''Belki biz 500 bin Rus ve Ukraynalı turist ağırlıyoruz ama Antalya 10 milyonun üzerinde turist ağırlamakta. Eğer Antalya bu ülkelerden turist alamazsa bizim hedef pazarlarımıza yöneleceğinden dolayı bizi burada sıkıntıya uğratacaktır. Temennimiz bu sıkıntının bir an önce ortadan kalkması. Ülke olarak beklediğimiz turisti alabilmemiz. Şu anda Rusya ve Ukrayna tarafından bütün rezervasyonlar durdu. Hatta bazı tur operatörleri vermiş olduğu ödeme çeklerini geri istiyorlar. Avrupa pazarında çok küçük durgunluk olsa da beklediğimiz rezervasyonları aldık. Umarım bu ciddi durum bir an önce son bulur bizler de huzur içinde turizm yapmış oluruz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum