Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ruslar artık yurt dışında bu ödeme sistemini kullanacak!

Visa ve MasterCard’ın Rusya’daki faaliyetlerini askıya aldıklarını açıklamasının ardından birçok Rus bankası yeni ödeme sistemi ile ilgili olarak açıklama yaptı.

  • Reklam
Ruslar artık yurt dışında bu ödeme sistemini kullanacak!
06 Mart 2022 - 12:40
Reklam
Online ödeme platformu PayPal'in, Ukrayna'daki savaş gerekçesiyle Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'daki hizmetlerini durdurmasının ardından dünyanın önde gelen uluslararası ödeme sistemleri Visa ve Mastercard da Rusya'daki faaliyetlerinin askıya alındığını duyurmuştu.

Yapılan açıklamaya göre Rus bankalarının bundan böyle MasterCard ve Visa sistemleri tarafından desteklenmeyeceği ve ülke dışında çıkarılan kartların da kullanılamayacağı belirtildi. Rus bankaların MasterCard ve Visa ödeme sistemlerinden dışlanmasının ardından Çin'in UnionPay ve Rusya'nın Mir isimli ödeme sistemlerine geçeceği belirtilirken Rusya Merkez Bankası tarafından Mayıs 2017'de kurulan Mir ödeme sistemi, bankaya ait Ulusal Kartlı Ödeme Sistemi adlı sistem üzerinden elektronik para transferleri için kullanılıyor.


Çin merkezli banka kart hizmetleri ağı olan UnionPay ise dünya çapında 2 bin 500'den fazla kurumla ortak çalışıyor. UnionPay kapsamında bugüne kadar 7 milyardan fazla kartın çıkarıldığı hesaplanıyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum