Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rusya'dan Türkiye'ye yapılan tatil rezervasyonlarındaki son durum belli oldu!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'da Mart ayında ülke içi tur talebi önemli ölçüde artarken, Türkiye ve Mısır gibi popüler yabancı destinasyonlarda yaşanan düşüş oranı da belli oldu.

  • Reklam
Rusya'dan Türkiye'ye yapılan tatil rezervasyonlarındaki son durum belli oldu!
02 Nisan 2022 - 14:05
Reklam
Rus Haber Ajansı'nın (TASS) Intourist, Fun&Sun (eski adıyla TUI Russia) ve Anex Tour referans alınarak bildirdiği haberine göre Intourist Şubat ayında Rusya'daki rezervasyonların toplam satışlardaki payının yüzde 17,7, yabancı turların payının yüzde 83 olduğunu belirtirken Mart ayı sonuçlarına göre, oran önemli ölçüde değişti.

Rusya'dan ülke içinde rezerve edilen turların payı yüzde 64'e yükselirken, yabancı destinasyonların payı yüzde 36'ya düştü. Rusya'da yurt içi turların Mart turlarının toplam rezervasyonlarda ilk sırada yer aldığını belirten Fun&Sun (TUI) Türkiye ve Mısır’a olan talebin keskin bir şekilde düştüğünü duyurdu. Genel olarak, ülke içi destinasyonlarda satışlar ay boyunca yüzde 73 artırş kaydederken Anex Tour, Rusya'daki tur talebinde yüzde 15'lik bir artış olduğunu ve bunun uçuş kısıtlamalarının yanı sıra turist geri ödeme programının yeniden başlamasına bağlı olduğunu açıkladı.


Tur operatörlerine göre Rusya'daki en popüler yer Krasnodar Bölgesi olarak öne çıkarken Kafkaslar, Mineralnye Vody, Dombay, Baykal, St. Petersburg, Moskova bölgesi, Kaliningrad ve Kırım'a yönelik turlara olan taleplerde de büyük oranda artış var. Mart ayında Rusya’da ülke içi tur talebi önemli ölçüde artarken, Türkiye ve Mısır gibi popüler yabancı destinasyonlarda talep yedi ile on kat azaldı.


Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinde sonra, tüm AB dahil olmak üzere birçok ülke Rus uçaklarına hava sahasını kapatırken birkaç büyük Rus bankasının işleyişini etkileyen yaptırımlar, yurt dışında döviz bozdururken sorunlar yarattı. Rusya'da, Ukrayna sınırındaki bölgelerdeki birçok havaalanı da kapalı. Ayrıca Rusya, turizmi de etkileyebilecek şekilde 48 dost olmayan ülkeye vatandaşlarının çıkışını kısıtladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum