• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Rusya'dan yurt dışı seyahat yasağı ve Türkiye'de Mir kart kullanımı ile ilgili önemli açıklama

Ülkede ilan edilen seferberlik sonrasında yurt dışı seyahat yasağı gelip gelmeyeceği ve Rus Mir banka kartlarının Türkiye'deki kullanımı ile ilgili açıklama yapıldı.

  • Reklam
Rusya'dan yurt dışı seyahat yasağı ve Türkiye'de Mir kart kullanımı ile ilgili önemli açıklama
22 Eylül 2022 - 13:40
Reklam
ABD geçtiğimiz hafta Türkiye’de de kimi bankaların kabul ettiği ödeme sisteminin yaptırımlardan kaçmanın aracı olabileceğini belirterek bu sistemi kullanan kuruluşları uyarmış, uyarıların ardından Denizbank ve İş Bankası pazartesi günü sistemi askıya aldıklarını açıklamıştı.

Rusya’nın Ulusal Kartlı Ödeme Sistemleri’nin yöneticileri ve Rusya Merkez Bankası geçen hafta, ABD’nin Rusya’ya yönelik yaptırımlardan kaçmaya çalışan kişi ve kurumlara yeni yaptırımlar getirmesine rağmen Mir kartlarının kullanılabildiği ülkelerin sayısını arttırma vaadinde bulunmuştu.


Şu an yalnızca Küba, Güney Kore, Vietnam ve birkaç eski Sovyetler Birliği ülkesinde kullanılabilen Mir kartları Türkiye’de şuanda Vakıfbank, Ziraat Bank ve Halkbank tarafıından kullanılmaya devam ediyor. Bununla birlikte Rusların Visa ve Mastercard alabilmek için Özbekistan, Kazakistan, Ermenistan ve Türkiye gibi ülkelere kadar gittiği belirtilirken B2B.Ostrovok.ru platformunun anketine katılan tur firmalarının yüzde 53'ü müşterilerden kart turu düzenlemeleri yönünde talepler aldıklarını belirtti. Kart çıkarmak için en çok gidilen ülkeler yüzde 48'lik payla Özbekistan ve yüzde 45'le Kazakistan. Türkiye'nin payı ise yüzde 21.


Rusya vatandaşlarının kısmi seferberlik koşulları altında ülkeden ayrılmasına herhangi bir kısıtlama getirilmediğini söyleyen Federal Turizm Ajansı Başkanı (Turizm Bakanı) Zarina Doguzova ellerindeki verilere göre şu anda yurt dışına seyahat konusunda herhangi bir kısıtlama getirilmediğini, ilgili resmi açıklamaları beklemek gerektiğini belirterek bu konuda bilgiyi talep ettiklerini söyledi. Daha önce, Devlet Duma Savunma Komitesi başkanı Andrei Kartapolov da benzer açıklamayı yapmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum