• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Sayılarla oynayıp turizmde algı yapıyorlar! Ne böyle bir turist ne de döviz girdisi var

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın turist sayısı hedefini 47 milyona çıkarmasını değerlendiren sektör temsilcileri yetkililerin başarı hikayesi yazdıklarını göstermek için tamamen algı oyunu yaptıklarını söyledi.

  • Reklam
Sayılarla oynayıp turizmde algı yapıyorlar! Ne böyle bir turist ne de döviz girdisi var
14 Ağustos 2022 - 03:38
Reklam
Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2022 yılı hedefi olarak sene başında 42 milyon turist belirlenirken geçtiğimiz günlerde Bakan Ersoy bu hedefin 47 milyona yükseltildiğini açıkladı.

2022 yılının ilk 6 aylık döneminde ülkeye sadece 16 milyon 385 bin 80 turist gelirken sene başında belirlenen hedefin yarısına bile yaklaşılmamışken bu hedefin belirlenmesi soru işaretleri yarattı. İlk 6 ay sonuçlarına göre bu sayının yakalanmasının kolay olmadığını belirten Eski Turizm Bakanı Bahattin Yücel günübirlik gelenler ve yurtdışındaki Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının da turist sayıldığını söyledi. Rusya’dan gelecek turist sayısının 2 milyonu aşamayacağına dikkat çeken Yücel yaptığı değerlendirmede şunları kaydetti:


''Biliyorsunuz savaştan dolayı İstanbul Ruslar için yurtdışına transit geçiş noktası oldu artık. İstanbul’a gelişlerin artmasından da bunu anlıyoruz. Bunu turist olarak değerlendiremeyiz aslında. Az önce de dediğim gibi Rus turist sayısının buna rağmen 2 milyonu aşacağını düşünmüyorum. Avrupa Birliği ülkeleri de turizmi daha çok kendi içlerinde yapıyor. Yunanistan, İtalya, İspanya gibi ülkelerde durum böyle şu anda. Buradan bakınca 47 milyon sayısının çok abartılı ve iyimser olduğunu düşünüyorum. Biliyorsunuz ekonomiyi gözlerimizdeki ışıltıyla yönetiyorlar. Durum ortada. En son Moody’s de kredi notunu düşürdü. Tarihin en düşük seviyesi. Doların hali ortada. Hala başarı öyküsü yaratmaya çalışıyorlar. Tabii bir Arap trafiği var. Bulgaristan’dan günübirlik gelenler var ama onlar da bu sayıyı etkilemez. Aşırı abartılı bir beklenti.''


Bankalar Birliği'nin bankalara otellere kolaylık sağlamaları yönünde bildirimler olduğunu buna rağmen bankalar dışındaki borçları nedeniyle 180’e yakın otelin icralık durumda bulunduğununa dikkat çeken Bahattin Yücel bakanlığın hala kapasite artırma benzeri şeyler yapmaya çalıştığını, turizmde başarılıyız demek için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarını söyledi. Yabancı turistlerin Türkiye’ye ilgisi olduğunu kaydeden Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise yaptığı değerlendirmede şu ifadelere yer verdi:


''Sayı küçük değil ama bırakın 47-42 milyonu, 30 milyonu yatıracak yatağımız yok. Abartı buradan başlıyor. Bunlar insanlara belirli algı operasyonları yapmak üzere çıkarılmış rakamlar. Hükümetin açıkladığı tüm rakamlardan bir farkı yok. Hepsi abartı ve sıkıntı var. Kültür ve Turizm Bakanlığı bir şey açıklayacaksa, başarı öyküsü yazmak istiyorsa ne kadar geceleme olduğunu ve gece başı olan döviz girdisini söylemeli. 100 Euro ortalamayla 2 ay dolu olan otellerin 2 ay kazanıp 12 ay harcayacağı sistemi dünyada hiçbir ekonomi profesörü kabul etmez. Böyle bir ekonomi yok.''
Gümrük kapılarından gelen, giriş çıkış yapan, günübirlik gelenlerin de sayıldığı, yaklaşık 3 milyon hiçbir maddi değeri olmayan 0-12 yaş çocukların da sayıldığı sayıları alt alta koyup da bunu 47 milyonlara çıkarıp, buradan bir başarı hikayesi yazılmasının turizmciler olarak kendilerinde bir karşılığı olmadığını belirten POYD Başkanı Karcılıoğlu açıklanan rakamların birilerinin birilerine hoş görünmek için olduğunu herkesin bir üstüne hoş gözükmek için bu rakamları ortaya attığını söyledi. Karcılıoğlu ayrıca Maliye Bakanı tarafından açıklanan turist ve döviz rakamları ile ilgili ''Ne böyle bir döviz var ne de böyle bir turist var.'' ifadelerini kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum