Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bakan Ersoy: ''5 yıl içerisinde hedefimiz...''

Beyoğlu Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen Back to Realverse: Göbeklitepe sergisi Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla açıldı.

  • Reklam
Bakan Ersoy: ''5 yıl içerisinde hedefimiz...''
09 Haziran 2022 - 15:05
Reklam
Galataport O2 salonunda gerçekleşen sergide, Göbeklitepe’nin inşa sürecinin anlatıldığı mini Göbeklitepe maketi, Göbeklitepe’nin doğuşunu sağlayan iklim, yiyecek ve jeolojik koşullar anlatıldığı bilgilendirme panoları, Göbeklitepe tanıtım videoları, Şanlıurfa’dan 30 ton taş getirilerek, yerel taş ustalarının çalışması ile 23 metre çapındaki D yapısı birebir ölçüleri ile kurulan replikaları yer aldı.

Ziyaretin sonunda açıklamalarda bulunan ve Göbeklitepe’nin hem Türkiye hem de dünya tarihi için son derece önemli bir yer olduğunu Bakan Ersoy Göbeklitepe’nin ziyaretçi sayısının her geçen yıl arttığını söyledi. Göbeklitepe’nin tarihi önemiyle birlikte, turizme de etkisinin olduğunu söyleyen ve sergiye ilginin yoğun olduğunu belirten Bakan Ersoy İstanbul’un en çok turist alan yerlerinden biri olan Galataport'un turistler için bir cazibe noktası haline geldiğini belirtti. Galataport’un içinde böyle bir sergi alanı gerçekleştirmenin, bunu çağdaş sanatla da birleştirerek yapmanın buraya kadar gelen her yıl birkaç milyon turiste burayı gösterebilmenin çok önemli ve anlamlı olduğunu kaydeden Bakan Ersoy şu an beklenenden daha fazla ziyaretçi aldığını hem Türkiye hem de dünya tarihi için son derece önemli bir yere sahip olan Göbeklite’nin yurt içi ve yurt dışından pek çok turist tarafından ziyaret edildiğini dile getirerek şöyle devam etti:


''Bu sene Şanlıurfa iç turizmden çok fazla ziyaretçi alıyor. Dış turizmden de çok fazla seyahat almaya başladı. Hedefimiz zaten bir aşamadan sonra yabancı turist sayısını artırmak. Özellikle uluslararası akademi ve akademisyenlerin de kazı çalışmaları ve araştırmalara katılmasıyla beraber uluslararası bilinirliğin çok daha fazla artacağını düşünüyoruz. Her geçen yıl çok daha fazla turist alacağını düşünüyoruz. İnşallah bizim hedefimiz, 5 yıl içerisinde 5 milyon yabancı ziyaretçiye ulaşmaktır.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum