Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm ve seyahat harcamaları ile ilgili önemli araştırma! Sonuçlar açıklandı

Mastercard Ekonomi Enstitüsü'nün küresel seyahat durumu hakkında 37 pazara ilişkin yaptığı araştırmanın sonuçları açıklandı.

  • Reklam
Turizm ve seyahat harcamaları ile ilgili önemli araştırma! Sonuçlar açıklandı
31 Mayıs 2022 - 01:11
Reklam
2022 yılının ilk çeyreğini inceleyen Mastercard Ekonomi Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen araştırmayla küresel seyahat durumu hakkında 37 pazarda kritik bilgiler paylaştı.

Mastercard Ekonomi Enstitüsü'nün küresel seyahat durumu hakkında 37 pazara ilişkin paylaştığı araştırmaya göre Nisan ayı sonunda tatil amaçlı uçuş rezervasyonları 2019 seviyelerini yüzde 25 oranında aşarken kısa ve orta mesafeli tatil uçuş rezervasyonları ise yüzde 27 artış kaydetti. Seyahat kısıtlamalarının ortadan kalkması ile turizm harcamalarında güçlü bir artış yaşanırken Mastercard Ekonomi Enstitüsü tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre 2022 yılında eğlence ve iş amaçlı uçuş rezervasyonlarının pandemi öncesi seviyeleri aştığı, yolcu gemilerine, otobüslere ve trenlere yapılan harcamalarda ise önemli gelişmeler yaşandığı ortaya çıktı.


Araştırma sonuçlarına göre uçuş rezervasyonu trendleri mevcut hızda devam ederse, 2022'de geçen yıla kıyasla 1,5 milyardan fazla yolcunun uçakla seyahat edeceği tahmin edilirken Avrupa ve Orta Doğu’ya uçuş rezervasyonu trendleri mevcut hızında devam etmesi halinde geçen yıla kıyasla 2022'de Avrupa’ya 550 milyon, Orta Doğu’ya ise 115 milyondan daha fazla yolcunun geleceği tahmin ediliyor. Pandemi kısıtlamalarının çok sıkı uygulandığı İngiltere gibi ülkelerde karantina kısıtlamalarının gevşetilmesi seyahatlerde çok hızlı bir artışa sebep olurken uçak rezervasyonları altı hafta içinde 2019 seviyelerinin 2 katına çıktı.


Kısıtlamaların da kaldırılmasıyla 2022 yılı turizm ve seyahatler anlamında hızlı dönemini yaşarken Mastercard araştırmasına göre Nisan ayı sonunda, tatil amaçlı uçuş rezervasyonları 2019 seviyelerini yüzde 25 oranında aştı kısa ve orta mesafeli tatil uçuş rezervasyonları ise yüzde 27 arttı. Çalışma hayatının normale dönmesi ofislerin açılmaya başlamasıyla birlikte küresel ticari uçuş rezervasyonları Mart ayında ilk kez pandemi öncesi seviyeleri aşarken uzun mesafeli uçuşlar özellikle Nisan ayında çift haneli rakamlara ulaştı. Gemi seyahatlerine yapılan küresel harcamalar, 2019 seviyelerinin altında kalsa da, Ocak ayından Nisan ayının sonuna kadar yüzde 62 puan kazandı.


En çok harcama artışı eğlence mekanlarında oldu
Uluslararası seyahatlerde kişiler hediyelik eşya gibi alışverişler yerine daha fazla deneyim yaşamaya bütçe ayırdığı ortaya koyan araştırmada deneyimsel harcamaların 2019 seviyelerinin yüzde 34 üzerinde olduğu, en fazla harcama artışı görülen alanların yüzde 72 ile eğlence mekanları ile yüzde 35 ile etkinliklerin olduğu ortaya çıktı. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum