• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

WTTC turizm ve seyahatte pandemi öncesi seviyelerin görüleceği tarihi açıkladı

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) tarafından yayınlanan son Ekonomik Etki Raporu'na (EIR) göre sektörün önümüzdeki on yıl içinde yaklaşık 126 milyon yeni iş yaratması bekleniyor.

  • Reklam
WTTC turizm ve seyahatte pandemi öncesi seviyelerin görüleceği tarihi açıkladı
21 Nisan 2022 - 12:39
Reklam
Reklam
WTTC'den gelen yükseliş tahmini özel sektörün bu alanda itici güç olmaya devam edeceğini ortaya koyarken sektörün ekonomik iyileşmeye önemli katkı sunacağı ve tüm yeni istihdamların üçte birini oluşturacağının kaydedildiği raporun duyurusu Filipinler'deki Turizm Konseyi Küresel Zirvesi'ndeki açılış konuşmasında World Travel & CEO'su Julia Simpson tarafından yapıldı.

Seyahat ve turizm sektörü hacminin ortalama yüzde 5,8 oranında büyüyeceği tahmininin yapıldığı raporda 2022-2032 yılları arasında, küresel ekonomi için yüzde 2,7 büyüme oranını geride bırakarak, 14,6 trilyon dolar yani toplam küresel ekonominin yüzde 11,3'üne denk geleceği düşünülürken rapor ayrıca turizm ve seyahat sektörlerinin yıl sonuna kadar yüzde 43.7'lik büyük bir artışla yaklaşık 8,4 trilyon dolara ulaşması bekleniyor. Bu da 2022'de bu iki sektörün toplam küresel ekonominin yüzde 8,5'ine tekabül ediyor olması demek olacak.


Bu artışın beraberinde seyahat ve turizm istihdamındaki artışı getireceğine dikkat çekilne raporda ayrıca pandemiden en fazla ve olumsuz şekilde etkilenen turizm ve seyahat sektörlerinin pandemi öncesi seviyelere 2023 yılı sonuna kadar ulaşabiliceğini de belirtildi.


Önümüzdeki on yılda seyahat ve turizm sektörlerinin dünya çapında 126 milyon yeni iş yaratacağını belirten WTTC Başkanı ve CEO'su Julia Simpson bunun da yaratılan her üç yeni işten birinin bu sektörlerden geleceğini anlamına geldiğini söyledi.


Salgın öncesinde, Seyahat ve Turizm sektörünün küresel GSYİH'ye katkısı 2019'da yüzde 10,3 (9,6 trilyon dolar) olarak kayıtlara geçerken pandeminin en yüksek olduğu 2020'de yüzde 5,3'e (yaklaşık 4,8 trilyon dolar) düştü ve bu da yüzde 50 gibi şaşırtıcı bir kayıp oluşturdu. Turizm ve seyahat sektörleri 2021'de ise yüzde 6,7'lik pozitif bir artış yaşayarak küresel ölçekte 18 milyondan fazla istihdam sağladı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum