Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Bir tarafta yüzde 200 artan otel fiyatları diğer tarafta yerli turiste tatil kredisi çağrısı!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülke genelindeki kişi başı konaklama fiyatlarının uçtuğunu ortaya koydu.

  • Reklam
Bir tarafta yüzde 200 artan otel fiyatları diğer tarafta yerli turiste tatil kredisi çağrısı!
16 Nisan 2022 - 08:58
Reklam
Vatandaş her geçen gün gelen zamlarla beli bükülüp günlük ihtiyaçlarını bile karşılamakta zorluk çekmeye başlarken, turizm sektör temsilcileri her kriz döneminde olduğu gibi bu sezonda umutlarını yerli turiste bağlamış durumda.

TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya yaptığı açıklamada iç turizmin hareketlenmesi için vatandaşlara uzun vadeli düşük faizli tatil kredisi verilmesi gerektiğini belirtirken turizm sektör temsilcileri son 12 aylık dönemde iç turizmin yüzde 50 ile 100 aralığında zamlandığını söylemesine karşılık aynı dönemde Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ülke genelindeki otellerde bir gece konaklama ücretinin yaklaşık yüzde 200 zamlandığını ortaya koydu.


2021-2022 Mart döneminde yurt içi hafta sonu turlarının fiyatları yüzde 63,3 zamlanarak 500 liraya dayanırken aynı dönemde kişi başı ortalama gecelik otel fiyatları da yüzde 189,7 oranında zamlanarak 260,2 TL’den 754,3 TL’ye yükseldi. Ortalama kişi başı fiyatlar göz önüne alınsa bile, dört kişilik bir ailenin yapacağı bir haftalık tatilde sadece konaklama bedelinin bir yılda 1040 TL’den 3 bin TL’ye çıktığı görülüyor. Bununla birlikte TÜİK’in 2020 yılı gelir ve yaşam koşulları araştırması sonuçları Türkiye’de hanelerin yüzde 59,3’ünün evden uzakta bir haftalık tatil masraflarını karşılayamadığını ortaya koymuştu.


Bu yıl ciddi bir maliyet enflasyonu yaşadıklarını, giderlerindeki artışların ancak yarısını fiyatlara yansıtabildiklerini, buna rağmen talepte istenilen canlılığın oluşmadığını anlatan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu ağırlıklı olarak enerji ve personel giderlerinde ciddi bir enflasyon yaşadıklarını ve iç pazar canlı kalsın, yaşasın diye giderlerdeki artışı fiyatlara olabildiğince yansıtmamaya çalıştıklarını belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Rezervasyonlarda istenilen hareketlilik yakalanmış değil. Şu anki rezervasyonlar geçen yılın aynı dönemine göre daha zayıf seyrediyor. Ancak Ramazan bayramıyla birlikte hareketlilik bekliyoruz. Yabancı turist tarafında ise ana pazarlardan Rusya’dan zaten rezervasyon alamıyoruz. Rus turist tarafındaki ödeme sorunu hala çözülmedi. Ancak devam eden çalışmalar var, 15 gün içinde çözüme kavuşmasını bekliyoruz. Bunun dışında Avrupa pazarından gelen talep de zayıf seyrediyor. İngiltere pazarından gelen talep fena değil. Sezon yeni başlıyor, ümitli bakmaya çalışıyoruz. 15 gün içinde daha da netleşecektir.''

Geçen yıl en çok ziyaretçi gönderen ülkenin 4.6 milyon turist ile Rusya olduğunu anımsatarak, bu yıl Rusya’dan gelecek turist sayısının 2,5-3 milyon ile sınırlı kalacağını belirten Etstur Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Suat Özbek ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:

''Son bir ayda otellerin iç pazara döndüğünü gözlemliyoruz. Hedeflerimizi buna göre yaptık. Rusya'nın Ukrayna'yı işgali başlayana kadar turizmde pandemi öncesi dönem olan 2019 rakamlarını tuttururuz diye düşünüyorduk. Şimdi görüyoruz ki bu, iç pazara sunulan avantajlı fiyatlarla da doğru orantılı olacak. Sezon uzun, doluluklar oluşacaktır. Talebin oluşacağını öngörüyoruz. Türkiye’nin çok alternatif pazarı var. İngiltere şu an ciddi talep kaydediyor.''

İç pazarda ise şu an en çok talep alan yerlerin Bodrum, Kuşadası ve Didim olduğu bilgisini veren Özbek şu an talebin yüzde 60’ının Ege’ye olduğunu Antalya'nın geriden geldiğini ancak her sene yüzde 50 Ege yüzde 50 Antalya şeklinde sezonu tamamladıklarını belirterek şöyle devam etti:

''İnsanlar ciddi avantajlı fiyatlar bulabilirler. Gecelik 300 liraya da konaklama imkanı var, 10 bin liraya da. Herkes kendi kesesine göre bir tatil bulabilir. Yalnızca dikkat edilmesi gereken internette online kanallar var ve otel adına satış yapılıyor. Otel adına satış yaptıklarını söylüyorlar. Mağduriyet yaşanmaması için satış kanallarından emin olunmalı. Daha sonra otele gidiliyor ancak otelin bundan haberi olmuyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum