• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörü savaş, zam, yerli turist ve kredi çıkmazında!

Turizm sektör temsilcileri maddi yönden kendilerine destek olunmasını isterken, yerli turistlerin sektörü kurtaramayacağı görüşünde.

  • Reklam
Turizm sektörü savaş, zam, yerli turist ve kredi çıkmazında!
15 Mart 2022 - 02:22
Reklam
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumuda olan Rusya’nın Ukrayna'yı işgali sonrası her ne kadar Rus turistler Türkiye’deki rezervasyonlarını iptal etmese de, günlük talebin yüzde 70 düştüğü dile getirilmiş, Rus ve Ukraynalı turistlerin gelmemesi durumunda ise 4-5 milyar dolarlık kaybın olabileceği belirtilmişti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 2021’de Rusya 4,7 milyon kişi ve yüzde 19 payla Türkiye’ye en fazla yabancı ziyaretçi gönderen ülke olurken Ukrayna 2 milyon ziyaretçi ve yüzde 8,3 payla üçüncü sırada yer aldı. Turizm sektörünün pandemide yeterince desteklenemediğini, konaklama sektörünün borcunun 8 milyar TL’yi geçtiğini söyleyen Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu şunları söyledi:


''Bu yıl savaş nedeniyle bu paranın ödenemeyeceği şimdiden belli. Sektör enstrümanlarını kaybedecek, oteller haraç mezat satılacak. Biz geçen yıl 24 milyar dolar kazandırdık ekonomiye, şimdi en az 10 milyar doları bu sektöre nakit olarak dağıtılmalı. Yerli turist için şu anda fiyatlar yüksek kaçıyor. Sektörün de daha fazla fiyat indirebilme gibi bir şansı yok, zaten dünyanın en ucuz tatil merkezi olduk. Her krizde sektörün sığınağı konumunda olan yerli turist bu yıl sektörü kurtaramaz.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum