Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye Avrupalı turistten vazgeçiyor! Tüm destinasyonlarda yeni hedef...

Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ana turizm pazarlarında Türkiye'nin hala riskli ülke olarak algılanması hesapları bozdu.

  • Reklam
Türkiye Avrupalı turistten vazgeçiyor! Tüm destinasyonlarda yeni hedef...
30 Eylül 2021 - 04:41
Reklam
Akdeniz'in önemli turizm merkezlerinden olan Türkiye, TL'deki tarihi değer kaybına rağmen zor bir sezon geçiriyor. AB ülkelerinde pandemi riski yüksek algılanan Türkiye, turizmde Avrupa yerine Rusya ile yakınlaşıyor.

Koronavirüs salgını kapsamında alınan önlemlerinin Haziran 2021'de kaldırılmasıyla turizm sektöründe canlılık yaşansa da ülkenin turizm merkezleri sayılan Akdeniz ve Ege bölgelerinde meydana gelen ve turizmdeki umutları azaltan orman yangınlarının olumsuz etkisi kısa sürede atlatıldı ancak Almanya, İngiltere ve Fransa gibi ana turizm pazarlarında Türkiye'nin hala riskli ülke olarak algılanması, hesapları bozdu. Türk Lirası'nın Euro karşısında en düşük değerine inmesine rağmen, Avrupa'dan beklenen turist akını gerçekleşmiyor.


Bu durum Türkiye'nin turizm stratejisinde de değişime neden olurken pandemi öncesine kadar Alman ve İngiliz turistlerin en çok rağbet ettiği ülkelerden biri olan Türkiye, artık Avrupa ülkelerinden çok Rusya ve Ukrayna'dan turist ağırlıyor. Turizmciler de pandemi sonrası dönemde Avrupa ülkeleri yerine Rusya, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine dümen kırmış durumda. Rusya'nın turizmde Türkiye'ye verdiği destek, iki ülke liderinin buluşmasında da gündeme gelirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile Soçi'deki yaklaşık 2 saat 45 dakika süren baş başa görüşme öncesi yaptığı açıklamada''Özellikle turizmde vermiş olduğunuz destek sebebiyle de çok çok teşekkür ediyorum. Rus dostlarımızın Türkiye'yi tercih edişlerinden dolayı da minnettarız.'' ifadelerini kullandı. Pandemi kısıtlamaları ile geçen 2020 yılında sadece 12,7 milyon turist ağırlayabilen Türkiye'ye Ağustos ayında en fazla turist 906 bin ile Rusya'dan geldi. Onu 611 bin ile Almanya ve 324 bin ile Ukrayna takip etti. İlk 5'te yer alan diğer ülkeler ise Bulgaristan ve İran oldu. Şu anda turizm sezonunun yüzde 60-70 Rusya pazarı ağırlıklı olarak devam ettiği belirtiliyor.


Tüm yaz sezonu boyunca Türkiye'ye ilişkin seyahat yasağını sürdüren İngiltere'nin 18 Eylül'de Türkiye'yi listeden çıkarmasının ardından ilk İngiliz kafilesi 4 ay sonra 24 Eylül tarihinde Antalya'ya inerken yılsonuna kadar 200 bin İngiliz turistin Türkiye'ye gelmesi bekleniyor. 17 Haziran 2021'de Türkiye'yi kırmızı listeden çıkaran Fransa ise, aradan geçen 2 ay sonunda vaka sayılarının artması ile birlikte, 27 Ağustos'ta Türkiye'yi yeniden kırmızı listeye dahil etti. Türkiye, Avrupa Birliği'nin oluşturduğu güvenli ülke listesinde de bulunmuyor. AB'nin listesi, üye ülkeler için tavsiye niteliği taşıyor ve bağlayıcılığı bulunmuyor ancak Türkiye turizm sektör temsilcileri başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinin turizmde Türkiye'ye çifte standart uyguladığı görüşünde. Özellikle İngiltere'nin Türkiye'yi pandemi süresince ülke seyahatlerinde karantinayı zorunlu tutan kırmızı listeden yaz mevsimi boyunca çıkarmamış olması, eleştirilerin odağında.


Ana turizm pazarlarından biri olan İngiltere'nin Türkiye'yi aylar boyunca kırmızı listede tutmasının büyük bir haksızlık olduğunu savunan Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Firuz Bağlıkaya Türkiye'de uygulanan aşı dozunun 100 milyonu geçtiğini, turizm tesislerinde uygulanan önlemlerin Güvenli Turizm Sertifikası ile garanti altına alındığını belirterek ''İngiltere'nin, günlük vaka sayıları 35 binlere yakın olan Hindistan'ı kırmızı listeden çıkarıp, günlük vaka sayısı 23 bin civarında seyreden Türkiye'nin kırmızı listede tutulmasını adil bir yaklaşım olarak görmüyoruz.'' ifadelerini kullandı.

Son yıllara kadar Türkiye'ye en fazla turist gönderen ülkelerin başında gelen ve Türkiye'ye tatile gelenlerin sayısında da dramatik bir düşüş yaşanan Almanya da 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren Türkiye'yi yüksek riskli ülkeler listesinden çıkararak riskli ülke kategorisine aldı ancak pandemi öncesine göre Türkiye'ye gelen Alman turist sayısı yarıya düşmüş durumda. Pek çok Avrupa ülkesinde, Türkiye'ye gerçekleştirilecek seyahatlere ilişkin kısıtlama ve uyarılar devam ederken, Rusya ise Türkiye ile karşılıklı uçak seferlerine getirilen kısıtlamaları 22 Haziran'da tamamen kaldırdı. Gerek Rusya gerekse Ukrayna, 2021'in yaz sezonunda pandemi ve orman yangınlarına rağmen Türkiye'ye en çok turist gönderen ülkeler oldular.

Türkiye'ye gelen Avrupalı turistlerin yoğun olarak konakladığı Ege Bölgesi'ndeki turizmciler de ciddi bir yol ayrımında olduklarını, sezon başında ana pazarları olan Almanya, İngiltere, Rusya ve Ukrayna'dan çok umutlu olduklarını vurgulayan Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler, Almanya ve İngiltere'nin sekötrü hayal kırıklığına uğrattığını ancak Rusya ve Ukrayna'nın en kötü günlerde bile kendilerine destek vermeyi sürdürdüğünü söyledi. Türk turizmcilerin bundan sonraki dönemde Orta Avrupa, Avrupa Birliği ve İngiltere yerine, Rusya ve Ukrayna pazarlarına ağırlık vereceğini kaydeden Mehmet İşler ''Ege turizmi düne kadar Alman ve İngiltere ağırlıklıydı; Rus azdı. Ancak gördük ki, Rus, Ukrayna ve Orta Asya ülkelerine açılmadan ayakta kalamayacağız. Çünkü Avrupa'nın aldığı kararlar Türk turizmine zarar veriyor; hayal kırıklığına uğradık. Yakın zamana kadar Rusya ve Ukrayna'daki turizm fuarlarına gitmeyi bile düşünmüyorduk. Şu anda ise hemen hemen tüm işletmeler, nasıl bu ülkelerdeki turistleri ülkemize getirebiliriz diye çalışma yapıyorlar. Türk turizmi, Avrupa'dan Rusya'ya doğru bir makas değişimine geçiyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum