Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'ye gelecek Rus turist sayısını ATOR Başkanı Lomidze açıkladı!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'ya uygulanan ekonomik yaptırımlar ve ülkenin savaşta olması Rusların turizm hareketlerini olumsuz etkiliyor.

  • Reklam
Türkiye'ye gelecek Rus turist sayısını ATOR Başkanı Lomidze açıkladı!
17 Nisan 2022 - 07:33
Reklam
2022 yılı turizm sezonunda Rusya'dan Türkiye'ye gelen turistlerin önündeki engelleri sıralayarak tur operatörlerine destek verilmesini ve ödeme sistemlerine uyum sağlanması gerektiğini belirten Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkanı Maya Lomidze Rusya’dan Türkiye’ye geçen yıl 4,7 milyon ziyaretçi geldiğini, bunun yüzde 80'inin tur operatörlerinin müşterisi olduğunu, her gün değişen jeopolitik nedenlerle bu yıl için tahmin yapmanın zor olduğunu belirtti.

Türkiye'deki bankaların ve mağazaların Rus Mir kartını kabul etmemesinin Rus turistin Türkiye'ye tatile gelmesinin önündeki en büyük engelin olduğunu belirten ATOR Başkanı Maya Lomidze, bu yaz Rusya’dan Türkiye’ye gelecek turistlerle ilgili bir diğer en büyük engelin havayolu taşımacılığıyla ilgili olduğunu, hava taşımacılığının uygun fiyatlarla desteklenmesi gerektiğini belirtti.


Rus tur operatörlerine verilen mevcut THY ve Pegasus blok koltuk fiyatlarının, turların 2022 başı fiyatlarına satılmasına izin vermediğini belirten Lomidze, bu durumun talebin düşmesine neden olduğunu, Türk hükümetinin charter uçuş ile tarifeli uçuş arasındaki fiyat farkını ortadan kaldırmak için hava yolculuğunu sübvanse etmesinin iyi bir çözüm olabileceğini ifade etti. Visa ve Mastercard'ın Rusya pazarından çekilmesi sonucunda Türkiye'ye bağımsız turist akışının azalacağını, tur operatörü müşterilerinin için çok büyük sıkıntı yaşamayacağını belirten ATOR Başkanı Lomidze, Rus Mir ödeme sisteminin Türk havayolları ve otellerin web sitelerine hızlı entegrasyonu ile turizme önemli bir katkı sağlanabileceğine dikkat çekti.


Türkiye'nin uzun yıllardır Ruslar için en popüler destinasyon durumunda olduğunu özellikle de diğer popüler destinasyonların çoğunun Ruslara kapalıyken tatil amaçlı Türkiye'ye tatil amaçlı seyahate Rusların ilgisinin çok büyük olduğunu hatırlatan Lomidze şunları söyledi:


''Visa ve Mastercard'ın Rusya pazarından çekilmesi sonucunda her şeyden önce Türkiye'ye bağımsız turist akışı azalacaktır. Artık Rusya'dan otel ve biletler için online ödeme yapmak onlar için zor. Tur operatörlerinin müşterileri için ise sıkıntı olmaz. Rusya’daki kartlarıyla Rusya'da bulunan bir tur operatörüne her şey için (uçak, otel vb.) ödeme yapabiliyorlar. Rusya'dan gelen turistlerin yüzde 80'inin tur operatörlerinin müşterisi olarak Türkiye'ye gittiği göz önüne alındığında, bu durum bağımsız turistlerin tur operatörlüğüne geçişini teşvik edebilir.  Her gün değişen jeopolitik nedenlerle bu yıl için tahmin yapmak zor olsa da 2022’de 2 milyon kişiye ulaşılırsa bu iyi bir rakam olur''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum