Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'de tatil Rus turist için de hayal oldu!

2020-2021 yıllarında koronavirüs salgınından dolayı büyük yara alan Türk turizm sektörüne 2022'de de Rusya'nın Ukrayna'yı işgal girişimi darbe vurmaya devam ediyor.

  • Reklam
Türkiye'de tatil Rus turist için de hayal oldu!
25 Mart 2022 - 15:11
Reklam
Koronavirüs salgınında dolayı getirilen kısıtlamalarının azalmasıyla bu yıl Rusya ve Ukrayna'dan gelen turist sayısında önemli bir artış beklenirken savaş ortamında bu umutlar da solmaya başladı. Artan maliyetler nedeniyle yerli turist için otel fiyatları büyük oranda zamlanırken aynı durum Ruslar için de geçerli olmaya başladı.

ABD ve Avrupa ülkeleri tarafından Rusya'ya yönelik uçuş yasakları dahil pek çok yaptırım hayata geçirilirken bunun yanında Visa, Mastercard gibi ödeme sistemleri devlerinin Rus kartlarına hizmet vermeyi kesmesi ile birlikte Ruslar için yurtdışında tatil yapmak büyük bir sorun haline gelmeye başladı. Rusya ile Türkiye arasında uçuşlara herhangi bir yasak getirilmezken, uzmanlara göre Türk bankalarının Rus bankacılık sistemine erişimi sayesinde Rusların Türkiye'de harcama yapmasında önemli bir engel olmadığı, kağıt üzerinde Türkiye'ye gelmelerine bir engel olmasa da alım güçlerindeki düşüş, uluslararası seyahat fiyatlarındaki ve Türk otellerindeki fiyatların yükselmesi Rusların bu yıl tatil planlarını iptal etmesine neden olabilir.


Rusya'da artan fiyatların tüketiciyi zorladığı bildirilirken ülkede yayımlanan verilerde 25 Şubat ile 18 Mart arasında fiyatı en çok artan kalemlerin başında Türkiye tatili geldi. Ruslar için söz konusu dönemde Türkiye'ye tatile gelmek yüzde 81 pahalandı. Bununla birlikte Rus seyahat acentası ağı 1001 Tour'un verilerine göre Şubat ortasında 2 kişi için 10 günlük Türkiye turunun bedeli 616 Euro iken 16 Mart itibarıyla ise bu bedel 1.100 Euro'ya yükseldi. Kurum, bu yükselişte rubledeki düşüş ve artan uçak bileti fiyatlarının etkili olduğunu bildirdi. Rusya Tur Operatörleri Birliği'nin (ATOR) sitesinde yer alan bilgilere göre de geçen sene yaz aylarında 90.000-95.000 rubleye satın alınabilen Antalya'daki 3 yıldızlı otelde 2 kişi her şey dahil tatil 2022 Haziran ayı için 136.500 rubleye satılıyor. 


Uzmanlar artan akaryakıt fiyatları sebebiyle seyahat masraflarının yüzde 5-10 daha artmasının beklendiğini belirtirken TÜİK verilerine göre Türkiye'de Şubat ayında enflasyon yüzde 54.44 olarak belirlenmiş, otel ve lokanta kalemindeki yükseliş yüzde 55.2'yi bulmuştu ancak savaş olmasaydı TL bazında yaşanan otellerdeki bu fiyat artışları Rusları etkilemeyecekti. Geçen yıl mart TL/ruble paritesi 10.3 seviyesindeyken Rusya'nın işgal girişimi öncesi ise TL 5.7 rubleye kadar gerilemişti. TL/rublede yaşanan yüzde 45'lik bu düşüş Rus turistte artış beklentisindeki etkenlerden birisiydi. Ancak bugün itibarıyla TL/ruble 6.8'e yükseldi dolayısıyla paraları değer kaybeden Ruslar Türkiye'deki otel fiyatlarındaki artışı hissetmeye başladı.


TÜİK verilerine göre Rusya geçen yıl Türkiye'ye 4 milyon 656 bin kişi ile Türkiye'ye en çok turist yollayan ülke olurken Rusya'yı 3 milyon 13 bin turist ile Almanya ve 2 milyon 55 bin turist ile Ukrayna takip etti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum