• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

TÜRSAB göz açtırmıyor! İşte son 3 yılda yakalanan kaçak ve korsan tur sayısı

Birçok sektörde yaşanan kaçak ve korsan faaliyet sorunu seyahat acentalarının da uzun yıllardır gündeminde.

  • Reklam
TÜRSAB göz açtırmıyor! İşte son 3 yılda yakalanan kaçak ve korsan tur sayısı
25 Kasım 2022 - 10:32
Reklam
Reklam
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği'nden (TÜRSAB) seyahat acentası ruhsatı olmadan iş yeri, araç ve kişilerle Türkiye'nin dört bir tarafında özellikle de internet ilanlarıyla birçok korsan faaliyet gerçekleştiriliyor. Birçok kez de tüketiciler bu sebeplerle satın aldıklarını sandıkları bir otelin kapısında dolandırıldıklarını anlayıp mağduriyet yaşıyor.

Son 3 yıldır kaçak faaliyetlerle mücadele ve yürüttükleri denetim çalışmaları hakkında bilgi veren TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya sektör olarak kaçak faaliyetle ilgili sıkıntılarının çok olduğunu, tüketici mağduriyetine kadar varan konular olduğu için aslında herkesi ilgilendirdiğini söyledi. Kaçak faaliyetlerin yeni bir yasal düzenlemeyle hem cezalarının artırılması, hem kaçak faaliyetin yapıldığı araçların bağlanıp trafikten menedilmesi, hem de bu kaçak faaliyeti belirli bir sayıda tekrar edenlerle ilgili ciddi adli cezaların uygulanması konusunda ısrarlı olduklarını ifade eden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bu yöndeki yasa değişikliği taleplerini içeren bir teklif sunduklarını, değişiklik talebinin Bakanlıkta beklediğini ve tüketicilerin lehine bir düzenleme olmasını beklediklerini söyledi.


Ülke genelinde 40 milyar dolarlık bir sektörden bahsettiklerine dikkat çeken TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya şöyle devam etti:


''Türkiye'nin her yeri turistik. Bütün bölgelerimizde turistik noktalar var. Dolayısıyla her yeri TÜRSAB'ın kısıtlı imkanlarıyla takip edip, her yerde bu olaylara müdahale etmek çok zor. Bunun için yasal bir düzenleme yapılmalı, bize daha fazla güç verilmeli ve biraz daha kaynak aktarılmalı. Sektördeki kaçak faaliyetle alakalı yoğunluk konusunda, yakaladığımızda görebildiğimiz için sayı vermek mümkün değil. Ama biz gelen şikayetlerden takip ettiğimiz kadarıyla hem dijital hem konvansiyonel yollarla bu iş yapılıyor. Biz de elimizden geldiği kadar müdahale etmeye çalışıyoruz. Göreve geldiğimiz günden bu yana kaçak ve korsan faaliyetler ile durmaksızın etkin bir şekilde mücadele ettik.''


TÜRSAB'ın denetim ekibinde yer alan 100'e yakın çalışma arkadaşıyla son 3 yılda 300 bine yakın denetim yaptıklarını belirten ve sosyal medya mecraları üzerinden kaçak faaliyette bulunan 5 bine yakın kişi, kurum ve kuruluş hakkında işlem yaptıklarını belirten Bağlıkaya TÜRSAB denetim ekiplerince 2020 yılında toplam 51 bin 34, 2021 yılında 103 bin 269, 2022 yılı Ocak-Eylül döneminde 127 bin 149 olmak üzere toplam 281 bin 452 iş yeri, araç ve kişiye yönelik denetim yapıldığını söyledi.

Bu denetimlerde 3 bin 172'si iş yeri, 8 bin 128'i araç, 3 bin 37'si kişi olmak üzere toplam 14 bin 337 korsan tespit edildiğini kaydeden TÜRSAB Başkanı Bağlıkaya bu korsan faaliyetlerle ilgili de yakalandığı illerde her birine 7 bin 100'er TL olmak üzere, para cezasını kesme yetkisine sahip valiliklere idari para cezası uygulanması için tutanakları gönderildiğini ayrıca TÜRSAB'ın kurumsal olarak da korsan faaliyette bulunanlarla ilgili Cumhuriyet savcılıklarına adli işlem yapılması için suç duyurusunda bulunduğunu belirtti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum