Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Uçak ve otobüs bilet fiyatlarına büyük zam geliyor!

Artan akaryakıt fiyatları ulaşım sektörünü vurmaya devam ediyor.

  • Reklam
Uçak ve otobüs bilet fiyatlarına büyük zam geliyor!
21 Mart 2022 - 06:46
Reklam
Yaklaşık üç ay önce 499 TL’den 599’TL’ye çıkarılan iç hat havayolu tavan bilet fiyatları yüzde 16 zamla 699 TL’ye çıkarılırken otobüsle yapılan karayolu yolcu taşımacılığı sektörü de bilet fiyatlarına ortalama yüzde 20 zam hazırlığında.

İki sektörün temsilcileri de bilet fiyatlarında artışların devam edeceğini belirtirken Pegasus Hava Yolları CEO’su ve Türkiye Özel Sektör Havacılık İşletmeleri Derneği (TÖSHİD) Başkanı Mehmet Nane, daha önce yaptığı bir açıklamada kademeli artışlarla tavan fiyatların 899 TL’ye çıkarılmasını talep ettiklerini söylemişti. Bunun ardından resmi bir açıklama olmasa da bazı uçuşlarda fiyatlar 700 TL civarında oluşurken Mehmet Nane, yeni artış için henüz kendilerine resmi bir bilgilendirme yapılmadığını bugün içinde beklediklerini belirtti. 


Sektör olarak ortalama yüzde 20 zam yapacaklarını belirten Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım sonrasında piyasaları takip edeceklerini ama kısa zamanda bir düzelme görülmediğini belirterek akaryakıt fiyatlarının yanı sıra yol ve köprü ücretlerinin de maliyetlerini katladığını, özellikle üçüncü köprü zorunluluğunun yolcuyu kaçırdığını ve otobüsçüyü perişan ettiğini belirterek şunları söyledi:


''Zamlar vatandaşları seyahatten uzaklaştırıyor. Seyahatler geçen yıla göre yüzde 50 oranında düşük vatandaş seyahat edemez hale geldi. Bu nedenle biz de kamudan bazı destekler istiyoruz. Öncelikle biletlerde KDV yüzde 1’e düşürülmeli, daha sonrasında da yol ve köprü geçiş ücretlerinde bir indirime gidilmeli. Ben meslek hayatımda ilk defa böyle bir zam görüyorum. Aklınıza gelen her şey müthiş zamlandı.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum