Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Ucuz ve sık tatil dönemi bitti!

Başta oteller olmak seyahat sektörü rekor düzeyde artan maliyetleri fiyat tarifelerine yansıtmaya başlarken yaşanan gelişmeler, fiyatlarda geri dönülmesi zor artışlara neden oluyor.

  • Reklam
Ucuz ve sık tatil dönemi bitti!
29 Temmuz 2022 - 04:17
Reklam
Uzun yıllardır görülmeyen düzeydeki enflasyon işletmelerin maliyetlerinin artmasına sebep olurken rekor maliyet artışları havacılık ve konaklama sektörlerindeki fiyatlara yansımaya başladı. Yaşanan gelişmelerle birlikte ucuz ve sık tatil döneminin bittiğine işaret ediliyor.

Ucuz tatil döneminin bitmesi tatilciler kadar günümüzün dünya kitle turizmi merkezi olan Akdeniz bölgesindeki otelleri de zor durumda bırakacak. İspanya, İtalya, Yunanistan ve Portekiz’deki otelcilik kuruluşları bu noktaya dikkat çekiyor. Portekiz’in Algarve kıyısındaki otel sahiplerinin oluşturduğu Associação da Hotelaria de Portugal Başkan Yardımcısı Cristina Siza Vieiram yaptığı açıklamada başta artan enerji maliyetlerinin enflasyon ve daha yüksek ücret talebinin kısır döngüsünün tatilcilerin 2023 yaz sezonu için artan fiyatlara hazırlanmaları gerektiğini gösterdiğini belirtirken hızlı, sık ve ucuz tatil döneminin sona erdiğini söyledi.


Tur operatörleriyle zorlu müzakerelerin gerçekleşeceğini belirten Balear Adaları Otelciler Birliği Başkanı Carolina Quetglas ise Avrupa’daki olası ekonomik krizin de göz önüne alındığında bu işin zorluğunun daha da artttığına dikkat çekti.

Akdeniz bölgesindeki otelciler, petrol, gaz, elektrik ve yiyecek için daha yüksek masraf ödemek zorunda oldukları için fiyatlarını yükseltmek zorunda kaldıklarından, paket turların daha pahalı hale gelmesine neden olacağını belirtirken Haziran- Ağustos 2022 ayları için Mayıs ayında Mallorca’ya rezerve edilen iki kişilik ortalama bir haftalık paket tatilin bir önceki yıla göre yüzde 17 daha pahalı hale geldiği gerçeğini de buna örnek olarak gösteriyor. 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum