Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Umutların arttığı turizm sektörü borç batağında! Sektör çökmenin eşiğinde

Turizm sektöründe 2022 yılına yönelik umutlar artarken pek çok işletmenin ve otelin nakit sıkıntısı çektiğine dikkat çekildi.

  • Reklam
Umutların arttığı turizm sektörü borç batağında! Sektör çökmenin eşiğinde
06 Aralık 2021 - 06:05
Reklam
Başta oteller olmak üzere restoran ve tüm turizm sektörü oyuncularını kapsayan takipteki kredi borçlarında ise son iki ayda 1.4 milyar TL’lik bir artış yaşandı.

Ağustos ayında 6.6 milyar TL olan takipteki kredi miktarı Eylül ayında 7.6 milyar TL’ye yükselirken, Ekimde ise bu miktar 8 milyar TL’yi aştı. Sadece otellerin takipteki kredi oranı Ekim verilerine göre 5.7 milyar TL. Toplam kredi miktarı da artmaya devam eden sektörün borçları çevirmekte zorlandığına dikkat çekilirken, 2022 yılında yeni bir finansman modeli ortaya konulmaması halinde otel ve işletmelerin havlu atarak ya bankaların eline geçeceği ya da satılacağı belirtiliyor.


Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, 2022 yılında eğer kredilerde takla attırma ya da borçların ileriye doğru yapılandırılması devreye girmez ise bu sarmaldan çıkamayan işletmelerin ya bankalara geçmesini ya da yabancılara satışını öngördüklerini anlattı. İşler, sektörü çıkmaza getiren süreci şu şekilde özetledi:


''Bunların ilki Thomas Cook’un iflası idi. Burada sektör kazanmış olduğu haklarını alamadı. Bunun hemen ardında pandemi geldi iki yıl. Pandeminin devam ettiği ve yüksek sezonda orman yangınlarının oluştuğu döneme geldik. Yangının arkasından da dövizdeki ciddi artışlar turizmcinin belini büktü.''


Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu ise şu anda bu borç tehlikesinin büyük olduğuna dikkat çekerek bu borç karşılığı bir girdi sağlayamadığı için sektörün toplam borcunda bir eksiltme olamadığını, pandemi ile birlikte ödenebilen hiç kredi olmaığı gibi otellerin büyük kısmının satılık olduğunu belirterek sektörün yüzde 80’inin zorda olduğunu söyledi.


  • Reklam
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum