Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Yaptırım kıskacındaki turizm sektörü Rus turist için çıkış arıyor! İşte masadaki formüller

Yaklaşan turizm sezonu öncesi Türk tur operatörleri Rusya'yı hedef alan yaptırımlar nedeniyle zorluklar yaşıyor.

  • Reklam
Yaptırım kıskacındaki turizm sektörü Rus turist için çıkış arıyor! İşte masadaki formüller
17 Mart 2022 - 22:06
Reklam
Türk turizmine zarar veren yaptırım tehditlerine karşı Türkiye ve Rusya da çözüm arayışında.

Ingiltere Merkezli Uluslararası sigortacılık şirketi hava yolu şirketlerinin uçaklarını uçuş için sigorta ediyor. Yıllık yapılan sigorta işlemleri bu nedenle hava yolu şirketleri için önemli. Ancak yaptırımlara destek veren sigorta şirketi Rusya'ya yapılan uçuşlarda sigorta tescilini askıya aldığını açıklayınca sigorta yapılamadığı için de hava yolu şirketleri Rusya'ya uçuş yapamıyor.


Yaptırımlara karşı adımlar atmaya hazırlanan Rusya'da atılacak olan adımlardan en önemlisi de Rossiya Airlines'ın Soçi'de bir uluslararası bir merkez oluşturarak buradan Kazakistan, Türkiye, Mısır, İran, Özbekistan, Azerbaycan, Ermenistan, Kırgızistan ve İsrail'e uçuş başlatması. Rusya yaptırımlara karşı ekonomik kayıpları önlemek ve vatandaşların güvenliğini sağlamak için Türkiye'den uçakların bağlanmaması için garanti istese de kiralık olarak uçurulan uçakların sahipleri mahkeme kararı ile bağlatma kararı aldığında ticari olarak buna engel olunamadığı için de Türkiye, Rusya'ya garanti veremiyor. Bununla birlikte Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya'dan Türkiye'ye turist taşımacılığı yapan 3 Türk operatörü var. Rus Hava yolu şirketleri ile anlaşan 3 şirket Türkiye'ye gelen turistlerin yüzde sekseninin ulaşımını sağlıyor. Ancak yaptırımlar Rusya ve Türkiye arasındaki turist taşımacılığını engelliyor.


Bu konuda da çözüm arayışına girilirken Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu yük ve yolcu taşımacılığındaki sorunlar için Özel Riskler Yönetim Merkezi yetkili olacağını açıkladı. Kurum, Rusya ve Ukrayna ile Türkiye arasında yük ve yolcu taşıması yapan sivil deniz ve hava araçlarının sigorta teminatı sorunlarının 2022 yıl sonuna kadar Özel Riskler Yönetim Merkezi kapsamında yönetilmesine karar verildiğini duyursa da Tur operatörleri için güzel bir çözüm olan bu uygulamaya Uluslararası sigorta şirketleri yaptırımların bir şekilde kırılması olarak gördüğü için karşı çıkıyor.


Sigorta sorununun çözülmesi için Turizm ve Maliye Bakanlığı ile Türk operatör şirketi temsilcilerinin bir araya geldiği toplantıda Rusya uçuşlarının sigortalanması için Türkiye Sigorta devreye alındı ancak İngiltere merkezli sigorta şirketi bu kez de hava yolu şirketlerini yaptırımları bu şekilde aşarsanız tüm uçaklarınızın sigortalarını iptal ederim diyerek tehdit etti.

Yaklaşan turizm sezonu öncesi kayıp yaşamak istemeyen ve sorunun çözümü için alternatif arayışına giren tur operatörleri Rusya uçuşlarına devam eden THY yetkilileri ile yapılan görüşmede ek seferler konulacağı ve Antalya dahil bazı bölgelere 2-3 milyon turistin taşınabileceği konusunda mutabık kalsa da turist sayısını azaltan bu çözüm ayrıca THY'nin yüksek fiyat tarifesi nedeniyle tur operatörlerinin kazancını da ortadan kaldırdı. Rus turist getirmek için farklı güzergah araştırmasına da başlayan tur operatörleri daha önce de kullanılan güzergahlardan olan Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Azerbaycan ve Özbekistan gibi Rusya'ya komşu ülkelerden aktarmalı seferler başlatmayı hedefleniyor.

Bununa birlikte alternatif olarak kara ve deniz taşımacılığını da araştıran tur operatörleri Gürcistan ile Rusya'nın yaşadığı sorunlardan dolayı Karadeniz'e kıyısı olan Abhazya ile karşılıklı olarak deniz seferi başlatılmasını da seçenek olarak düşünüyor.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum