Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İngiliz basını: ''Türk turizmcisini uykusuz geceler bekliyor''

Türkiye'nin turizmde ana pazarı Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sürerken, İngiliz The Telegraph gazetesi savaşın Türkiye turizmine etkilerini inceleyen bir yazı yayınladı.

  • Reklam
İngiliz basını: ''Türk turizmcisini uykusuz geceler bekliyor''
10 Mart 2022 - 15:58
Reklam
The Telegraph gazetesinde Chris Leadbeater imzası ile yayımlanan yazıda, Türkiye’nin başının dertte olduğuna vurgu yapılırken başlayan savaşla bilrlikte son zamanlarda rezervasyonların düştüğüne dikkat çekildi.

Türkiye'nin Rus tatilciler için en önemli bölgelerden biri olduğu, 2018’de büyük ölçüde Akdeniz’deki tatil beldeleri, Antalya, Ölüdeniz ve Fethiye gibi yerlerin yanı sıra İstanbul’u 4,5 milyon Rus tatilcinin ziyaret ettiğine dikkat çekilen yazıda 2019’da bu sayının 5,3 milyona ulaştığı belirtildi.


The Telegraph gazetesinde Chris Leadbeater imzası ile yayımlanan yazıda şu ifadelere yer verildi:


''Türkiye bunun farkında. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hükümeti, son günlerde iki ülkeyle, hem Ukrayna hem Rusya ile ilişkileri sürdürmeye çalışarak, ip üzerinde yürümeye çalışıyor. Hava sahasını Rus uçaklarına kapatmadı. Bunun pek olası olduğunu düşünmüyorum. Ancak, Ruslar sahillerine seyahat etmeyi göze alamazsa, bu çok fark yaratacaktır. İlk işaretler, durumun zaten böyle olduğu yönünde. Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nden (TÜRSAB) Hamit Kuk geçen hafta yaptığı açıklamada, Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın ülkede herkesi hem insani hem ticari açıdan tedirgin ettiğini, normalde Mart ayında yaz rezervasyonlarında ani bir artış olmasına rağmen ama bu yıl talebin durduğunu söylemişti.''


TÜRSAB'dan Hami Kuk'un görüşünün sahada da doğrulandığını belirten The Telegraph gazetesi yazarı Chris Leadbeater Türkiye’nin 2015 yılı Kasım ayında Suriye’de düşürülen Rus uçağının ardından iki ülkenin kriz yaşadığını ve bu durumun direkt olarak turizmi etkilediğini belirterek ''Etkisi yıkıcıydı. Türkiye, 2016’nın ilk beş ayında ziyaretçi sayısının yüzde 23 oranında düşmesiyle turizm endüstrisinin neredeyse dörtte birini kaybetti.'' ifadesini kullandı.

Türkiye’nin pandeminin etkisindeki 2021 yılında bile iki milyon Ukraynalı ve 4,5 milyon Rus turisti ağırladığının hatırlatıldığı haberde ''Onları tekrar kaybetme fikri, Türk turizmcisi için uykusuz gecelere neden olacaktır.'' ifadeleri kullanıldı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum