• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yılbaşında kapanma ve kısıtlama ile ilgili flaş gelişme! Resmen açıklandı

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu tüm dünyayı etkisi altına alan Omicron varyantı nedeniyle yaşanan vaka artışlarına dikkat çekerek yeni yıl öncesi uyarılarda bulundu.

  • Reklam
Yılbaşında kapanma ve kısıtlama ile ilgili flaş gelişme! Resmen açıklandı
26 Aralık 2021 - 17:44
Reklam
Reklam
Reklam
Genel anlamda Nisan-Mayıs aylarından beri yatay seyreden, yönetilebilir bir salgın süreci yaşansa da, Omicron nedeniyle Avrupa'da hızla artan vaka sayılarının bir süre sonra İstanbul ve Türkiye'ye de yansıyacağına işaret eden İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu önemli uyarılarda bulundu.

Korku ve panikle değil, kişisel tedbirle bu süreçlerin daha kolay atlatılabileceğini belirten Prof. Dr. Memişoğlu, şimdiye dek üç tane ciddi yükselişten sonra, şu anda İstanbul'da da Türkiye'de de vaka sayılarının belli bir seviyede ve kontrol altında devam ettiğini, bunun insanlarda biraz rahatlamayı da beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Özellikle aşının da etkisiyle, insanların özgüveni arttığını kaydeden Prof. Dr. Memişoğlu şunları söyledi:


''Maske mesafe konusunda gevşeme yaşıyoruz. Bu konuda bir rehavet yaşamamamız lazım. Çünkü görüyoruz ki Omicron'dan sonra, ki bulaşıcılığı çok yüksek, özellikle Avrupa ülkelerinde, İngiltere, Almanya ve Fransa'da vaka sayılarında ciddi artışlar var. Bu ciddi artışlar eskisi gibi ölüm veya yoğun bakıma yatışlara çok yansımasa da maske, mesafe ve aşılanma konusunda hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Ama nasıl ki kışın gripten daha çok korunuyorsak, eğer kişi kendisini kötü hissediyorsa, şüphesi varsa, lütfen toplu alanlara, özellikle de yılbaşında, kalabalık ortamlara girmesin. Bu, hem kendileri hem de çevresinin sağlığı için önemli.''


Yılbaşı için herhangi bir kapanma ya da kısıtlama planlamasının olmadığını söyleyen Prof. Dr. Memişoğlu, toplumun pandemi kültürüne, bilince ulaştığına inandığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü:

''Herkesin kısıtlaması veya kontrolünü, kendisinin yapabileceğine ve bunun bilincinde olduğuna inanıyorum. Bir kısıtlama ya da yasaklama şu anda söz konusu değil. Ama tabii ki vaka sayıları da kontrol edilerek bu kararlar veriliyor. Şu bilinsin ki özellikle Avrupa'daki yükselişlerden bir süre sonra İstanbul ve Türkiye'de de vaka sayılarında bir yükseliş oluyor.''

Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Direktörü Hans Kludge, Türkiye'nin de yer aldığı Avrupa bölgesindeki ülkeleri Omicron varyantı vakalarındaki artış hakkında uyarırken Avrupalı ​​liderler, varyant yayılmaya devam ederken koronavirüs kısıtlamalarını eski haline getirmeye başladı. Başta Hollanda, Almanya ve Portekiz olmak üzere çeşitli ülkeler yılbaşından önce katı önlemler açıkladı. Bu kısıtlamalar arasında, barların ve restoranların kapanması, kalabalık etkinliklerin iptal edilmesi ve seyahat yasakları yer alıyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum