Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

2022 turizm sezonunda beklenen Rus turist sayısı belli oldu!

Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı olan Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşın etkisiyle sektördeki belirsizlik sürüyor.

  • Reklam
2022 turizm sezonunda beklenen Rus turist sayısı belli oldu!
15 Mart 2022 - 17:01
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarları olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan süreç bir taraftan süren barış görüşmeleri, bir tarafta Rusya'ya gelen ağır ekonomik yaptırımlar ile devam ederken turizm sektörü hedef küçülttü.

Geçen yıl 4.5 milyon turist ile Haziran ayında açılan kapılara rağmen Rusya turizm sektörünün ana pazarı ve pandemiden çıkış kapısı olurken gelişmeleri değerlendiren Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu normal şartlarda Rusya'da rezervasyon sürecinin 15 Mart sonrası başladığını ancak şavaş nedeni ile şu anda önlerini göremediklerini aktardı.


Şu ana kadar çok fazla rezervasyon olmamasından dolayı iptal de olmadığını belirten ve Türkiye'ye gelen Rusların yüzde 40'ının orta gelir grubu olan Ruslardan oluştuğunu söyleyen Bülbüloğlu şöyle devam etti:


''Burada epey kayıp yaşanacağını düşünüyorum. Gelir düzey yüksek olan Rusların Türkiye'yi tercih edecekleri aşikar. Şu an hedef koymak için erken önümüzü görmeden tahmin zor ama Rus turist sayısı 2 milyonun altına düşmeyecektir. Ukrayna'dan bir operasyon olacağını tahmin etmiyorum.''


Savaşın iki ülke arasında bu şekilde devam etmesi halinde Ukrayna'dan bu yıl bir turist akışının olmayacağını, Rus turistlerin ise yüzde 30'unun geleceğini kaydeden Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Mehmet İşler ise Rusya'dan 2 milyon civarında turist geleceğini belirterek Avrupa ülkelerine giden Rus turistlerin de rotasını Türkiye'ye çevirebileceğini aktardı.

Avrupa'da ise Almanya, Hollanda, İngiltere bandında rezervasyonların iyi gittiğini kaydeden Mehmet İşler Avrupa'da hala rezervasyon iptali olmadığını sadece rezervasyon akışkanlığında yavaşlama olduğunu belirterek Orta Avrupa rezervasyonlarının durduğunu belirtti.

Bu yıl sıcak savaşın yaşandığı ve geçen yıl 2 milyon turistin ağırlandığı Ukrayna'dan çok fazla umutlu olmadıklarını kaydeden turizm sektör temsilcileri, 7 milyon turist hedefi konulan Rusya pazarında ise 2 milyonun altına düşülmeyeceğini ancak belirsizliğin sürdüğüne işaret etti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum