Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sektörü 2022 sezonuna belirsizlikler içinde giriyor!

Koronavirüsün en çok etkilediği sektörlerin başında gelen turizmde yaz sezonu yaklaşırken 2022 yılının geçtiğimiz iki yıla göre toparlanma yılı olması ön görülüyordu.

  • Reklam
Turizm sektörü 2022 sezonuna belirsizlikler içinde giriyor!
04 Mart 2022 - 12:10
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya’nın Ukrayna’ya açtığı savaşın turizm sektörü için bu yılın da hayal kırıklığı yaratabileceğine işaret edilirken sürekli değişen Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle iki yıldır süren kesintili seyahat kurallarının ardından havayolları ve tur operatörleri, 2022 yazına bir kez daha kapalı uçuş yolları, iptaller ve uluslararası seyahatteki belirsizlik bulutu içinde hazırlanıyor.

Şimdiye kadar 30'dan fazla ülke hava sahasını Rusya'ya kapatmasının ardından Moskova da aynı şekilde tepki vererek karşılıklı hava sahaları kapatılırken Rusya Sivil Havacılık Otoritesi, Salı gününden itibaren hava sahasını en az 37 ülkenin taşıyıcılarına kapattığını duyurdu. Ukrayna, Moldova ve Beyaz Rusya'nın bazı bölgeleri üzerindeki hava sahası da kapalı kalacak. Kısa vadede bu, uçuş iptalleri veya hava yollarının değiştirilmesi anlamına gelirken seyahat endüstrisi için ise uzun vadeli sonuçlar çok daha kapsamlı olabileceği belirtiliyor. Küresel ham petrol fiyatlarının 110 doların üzerine çıkması ile birlikte her türlü seyahatin daha pahalı hale gelebileceği belirtilirken, kapalı Rus hava sahasını aştıkları için daha fazla yakıta ihtiyaç duyan potansiyel olarak daha uzun hava yolları ile birleştiğinde, daha yüksek fiyatların sonunda tüketiciye yansıtılmasının gerekeceği vurgulandı.


Avrupa'nın en büyük havayolu şirketi Lufthansa CFO'su Remco Steenbergen, özellikle Asya turlarının fiyatlarının her geçen gün arttığını belirtirken, yakıt fiyatlarındaki ve diğer maliyetlerdeki artışı dengelemek için taşıyıcının bilet fiyatlarını artırması gerekeceğini söyledi. Ücretlerdeki artışın talebin düşmesine yol açabileceği belirten Steenbergen, bunun pandemi kaynaklı kayıpları telafi etmek için mücadele eden bir endüstri için kötü haber anlamına geldiğinin altı çizdi. EASA olarak bilinen Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı, kontrollü hava sahasına giren orta menzilli füzeler korkusuyla Ukrayna çevresindeki uyarı bölgesinin boyutunu iki katına çıkarırken, sivil uçakların hem kasıtlı olarak hedeflenmesi hem de yanlış tanımlanması riski olduğuna dikkat çekti.


Halihazırda koronavirüs endişelerinden korkan birçok gezgin ve mürettebat için, bir çatışma bölgesinin yakınında herhangi bir yere uçma fikrinin korkutucu olabileceği belirtilirken hala ülkeye özgü seyahat ve karantina kısıtlamaları olan küresel bir pandeminin ortasında yaşadığımız bugünlerde, seyahat kuruluşları, aşılanmış toplumların bir tür normale dönüşünü umduğu için hükümetleri Covid-19 ile ilgili seyahat kısıtlamalarını kaldırmaya çağırıyor.


Rusların 2021'de 10,1 milyondan fazla yurtdışı seyahati yaptığını belirten Rusya Tur Operatörleri Birliği'ne (ATOR) göre, ortaya çıkan savaşın ardından 24-26 Şubat döneminde en yüksek iptal oranlarına maruz kalan destinasyonların Kıbrıs (yüzde 300), Mısır (yüzde 234), Türkiye (yüzde 153), Birleşik Krallık (yüzde 153), Ermenistan (yüzde 200) ve Maldivler (yüzde 165), olduğu belirtildi. Halihazırda Türkiye, Tayland ve Mısır gibi destinasyonların sınırlarını kapamadıkları takdirde seyahat için aranan yerlerin başında olacağına dikkat çeken ATOR Rus bankalarına Visa ve Mastercard tarafından uygulanan yaptırımların turistlerin ödemelerini zorlaştırabileceğinin altını çizdi.

Seyahat analizi şirketi ForwardKeys'in en son verileri, Rusya'nın Mart, Nisan ve Mayıs ayı uçuş rezervasyonlarının Ukrayna'nın işgalinden önce pandemi öncesi seviyelerin yüzde 32'sine yükseldiğini ve en çok Türkiye, BAE, Maldivler ve Tayland'ın oluşturduğunu gösterse de savaşta bundan sonra ne olacağına dair belirsizlik, turistleri planlı veya mevcut seyahat planları hakkında iki kez düşündürürken, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin zaten kırılgan olan seyahat endüstrisi üzerindeki etkisinin diğer etkenlere göre daha geç hissedileceğinin altı çizildi.

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum