Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Binlerce Rus vatandaşı Türkiye'ye kaçıyor!

Rusya ile Ukrayna arasında 24 Şubat'ta başlayan savaşta milyonlarca Ukraynalı ülkesini terk etmek zorunda kalırken, Rusya tarafında da benzer bir hareketlenme olduğu ortaya çıktı.

  • Reklam
Binlerce Rus vatandaşı Türkiye'ye kaçıyor!
13 Mart 2022 - 17:42
Reklam
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in 24 Şubat’ta başlattığı Ukrayna işgali sonrasında yaklaşık 2 milyon Ukraynalı ülkeden ayrılmak zorunda kalırken benzer bir durumun Rusya’da da olduğu görüldü.

Son dönemde Rusya’nın Ukrayna’ya saldırması ve Rus lider Vladimir Putin’in saldırgan tutumu dolayısıyla çok sayıda Rus vatandaşının ülkeden kaçtığını aktaran İngiliz medya kuruluşu BBC, Rusya’ya uygulanan yaptırımlarla birlikte Putin karşıtı çok sayıda kalifiye iş gücünün ülkeden ayrıldığını, bu beyin göçünün etkilerinin uzun vadede hissedilebileceği belirtti.


Türkiye'nin turizmde ana pazarı olan Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmasından sonra 25 binden fazla Rus vatandaşının Gürcistan’a kaçtığının belirtildiği BBC’nin haberinde Avrupa Birliği, ABD, Kanada ve Birleşik Krallık’ın hava sahasını Rus uçaklarına kapadığı, vize istemeyen bazı ülkelere uçuşların ise devam ettiği hatırlatıldı. Birçok Rus vatandaşının vizeye gerek olmayan ve uçuşların devam ettiği Türkiye, Orta Asya ve Güney Kafkaslar’a gittiğine dikkat çekilne haberde yaklaşık 200 bin Rus vatandaşının savaşın başladığı günden beri ülkeden kaçtığı belirtildi.


Bu ülkelerden gelen taleple birlikte İstanbul ve Ermenistan’ın başkenti Erivan gibi şehirlere son dakika uçak bileti fiyatları ile birlikte kiralık ev ve konaklama fiyatlarının da arttığı değerlendirmesinde bulunan BBC mevcut durumda Rusya’da Ukrayna’ya desteğini beyan edenlerin 20 yıla kadar hapis yatabildiğini, sınırların kapatılma endişesi, siyasi baskı ve zorunlu askerlik gibi şeylerin Rus vatandaşlarında Stalin döneminde devletten korkulan dönemi hissettirdiğine dikkat çekildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum