Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Charter sorunu turizmde alternatif pazarları da etkileyecek!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında bu yıl 3 milyon turisti gözden çıkaran turizm sektörü alternatif pazarların da kapanmasına yol açacak charter sorunuyla karşı karşıya.

  • Reklam
Charter sorunu turizmde alternatif pazarları da etkileyecek!
08 Mart 2022 - 02:20
Reklam
Türkiye'nin iki önemli turizm pazarı Rusya ve Ukrayna’dan bu yıl 6 milyon misafir bekleyen sektör en kötü senaryoya hazırlık yapıyor.

Bu yıl Ukrayna pazarının tamamen kapandığını ifade eden, Rusya pazarında ise 2 milyon turist kaybı öngören turizm sektör temsilcileri cari açığın kapatılması için ülke ekonomisinin bel bağladığı turizm sektöründe Rusya ve Ukrayna kaynaklı ciddi bir sıkıntı yaşandığını, bunun bertaraf edilmesi için devlet nezdinde önemli girişimler olduğunu belirtti.


Afyon ve Sapanca'da iç pazara Antalya'da ise Rusya ve bölge ülkelerinin olduğu yüzde 80 dış pazara çalıştıklarını anlatan Antalya, Sakarya ve Afyonkarahisar’daki dört oteliyle turizm sektörüne hizmet veren NG Hotels & Resorts Yönetim Kurulu Başkanı Hediye Güral Gür Ukrayna'dan bu sene otellerine kimsenin gelmeyeceğini beirterek şunları söyledi:


''Bu sene 1 milyon Ukraynalı turist bekleniyordu Antalya'ya 5 milyon da Rusya'dan bekleniyordu. Ruslar da gelebilir fakat yüzde 40 devalüasyon gördü ekonomileri, satın alma güçlerini çok düşürdü. 5 milyonun 3 milyonu gelebilirse çok iyi. Turizmde asıl sıkıntı hava taşımacılığında. Bölgeden gelen misafirler hep charter uçuşlarla geliyorlar. Bu uçuşları yapan firmalar da Boeing ve Airbus'tan kiralanmış uçaklarla getiriyorlar. Boeing ve Airbus da uçaklarını geri çağırdı. Mart sonuna kadar bu uçakların teslim edilmesi gerekiyor. Teslim edildiği andan itibaren de o uçuşları yapabilecek uçak yok. Rusya ve Ukrayna'dan turist gelemiyor diye değil aslında bölgeden hiçbir uçuş olamayacak diye bakmak lazım olaya. Asıl sıkıntımız bu bizim şu anda. Hem Ulaştırma hem Kültür ve Turizm Bakanı bu sorunu çözmeye çalışıyorlar.''


Charter uçuşların yerini yerli firmaların almasının konuşulduğunu ifade eden Gür Pegasus ve THY'nin birazını alabileceğini ama tarifeli seferlerle bu kadar uçuşu yapmalarının mümkün olmadığını belirterek şöyle devam etti:

''Bu seferleri 4-5 büyük operatör yapıyor. Bunlar Polonya'dan da Kazakistan'dan da Rusya'dan da Ukrayna'dan da Türkiye'ye turist getiriyor. Ancak mevcut durumda alternatif olarak Arap, İsrail ve Avrupa pazarlarını değerlendiriyoruz. Rusya ve Ukrayna'daki açığı alternatif pazarlar kapatamazsa turizmde kayıp yüzde 50'yi bulabililecek. Şu an hiç kimsenin milliyet seçecek durumu yok. Kim gelirse başımızın üstünde yeri var diyecek herkes. Bu Antalya'daki tesisler için de İstanbul için de bizim için de böyle.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum