Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Dünya Turizm Örgütü'nden küresel turizm için güzel haber

Koronavirüs salgını sebebiyle son iki yıldır büyük düşüş yaşayan turizm sektöründe hızlı bir toparlanma yaşanmaya başladığı bildirildi.

  • Reklam
Dünya Turizm Örgütü'nden küresel turizm için güzel haber
06 Haziran 2022 - 09:30
Reklam
Merkezi İspanya'nın başkenti Madrid'de bulunan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ), uluslararası turist sayısının 2022'nin ilk çeyreğinde, yıllık bazda yüzde 182'lik artış ile 117 milyona ulaştığını duyurdu.

Koronavirüs salgını nedeniyle uygulanan seyahat kısıtlamalarının azalmasının ve güven artışının, turizm sektörünün toparlanmasındaki temel neden olduğunun ifade edildiği BMDTÖ açıklamasında bölgelere göre Avrupa ve Amerika'nın turizmdeki iyileşmede lider konumda olduğu bildirildi.


BMDTÖ tarafından açıklanan verilere göre 2022 yılının ilk çeyreğinde 2021 yılının aynı dönemine oranla uluslararası turist sayısı Avrupa'da yüzde 280, Amerika'da yüzde 117 artış kaydederken turizmin rekor seviyede olduğu 2019'daki verilerle kıyaslandığında Avrupa yüzde 43, Amerika yüzde 46 geride kaldı. Aynı şekilde 2021 yılına kıyasla 2022'nin ilk çeyreğinde Orta Doğu'da yüzde 132'lik, Afrika'da yüzde 96'lık, Asya ve Pasifik'te ise yüzde 64'lük artış görüldü.


2 Haziran'dan itibaren 31'i Avrupa'da olmak üzere dünyada toplam 45 destinasyonda koronavirüs kısıtlamalarının kaldırıldığını, uluslararası turist sayısının ve turizm gelirlerinin halen 2019'un seviyelerinin yüzde 61 altında olduğunu vurgulayan BMDTÖ ayrıca olumlu beklentilere rağmen, Rusya-Ukrayna savaşının neden olduğu zorlu ekonomik durumun uluslararası turizmin canlanması için bir risk oluşturduğunu duyurdu.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum