• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Erken başlayan 2023 rezervasyonlarında otel fiyatları minimum yüzde 20 arttı!

Yurtdışından talebin yoğun olduğunu söyleyen turizmciler, yeni kontratlarında 2023 yılı için otel fiyatlarını döviz bazında minimum yüzde 20 artırıyor.

  • Reklam
Erken başlayan 2023 rezervasyonlarında otel fiyatları minimum yüzde 20 arttı!
29 Ağustos 2022 - 03:20
Reklam
2022 yılında turizm gelirleri ve ziyaretçi sayılarında artış devam ederken yılın ilk yarısında turizm gelirlerinde 2019’un rakamları aşıldı ziyaretçi sayısı ise 2019’u yakaladı.

Bu yılsonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yukarı yönlü revize ettiği 47 milyon turist, 37 milyar dolar gelir hedefini yakalayabileceklerini belirten sektör temsilcileri Rusya-Ukrayna savaşına ve Avrupa’da yaşanan gelişmelere rağmen otellerin Eylül ve Ekim aylarında da yoğun rezervasyon aldığını söyledi.


Türkiye turizm gelirlerinin bu yıl 37 milyar doları aşacağı ve cari açığın kapatılmasında önemli rol oynayacağı belirten Akdeniz Turistik Oteliler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, son 3 yılda pandemi hem de Türkiye’nin turizmde iki ana pazarı olan Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle iki önemli krizden geçtiğini ifade ederek, turizm sektörünün bu iki krizi başarıyla atlattığını söyledi. Türkiye turizminin İspanya’dan sonra Fransa’nın Cote d’Azur bölgesini de iyi takip etmesi gerektiğini anlatan Yağcı Türkiye'nin turizmde rakiplerinin önüne geçtiğini, Antalya’da artık 20-30 Euro’ya oda satış devrinin kapandığını söyledi.


Otellerin Temmuz ve Ağustos aylarında dolu olduğunu söyleyen Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı ve Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu Eylül ve Ekim aylarında da dolulukların yoğun olduğunu mevcut rezervasyonlara, uçuş sayılarına ve tur operatörlerinin Eylül, Ekim ve Kasım ayları için ayırttığı yerlere bakarak, Bakanlığın hedeflerinin tutturulacak gibi göründüğünü belirtti. Şimdiden 2023 kontratlarını yapmaya başladıklarını söyleyen Bülbüloğlu 2023 yılının şimdiden çok güzel gözüktüğünü, dünyada bir mani çıkmazsa Türkiye ve Muğla’da rekorlar kıracaklarını düşündüklerini belirtti. 2023 sezonunda tatil fiyatları bu yıldan yüzde 15-20 daha pahalı olacağını kaydeden Bülbüloğlu ayrıca insanlar tatile çıkmaya devam edeceklerini ancak tatillerin süresinin kısalabileceğini belirtti.


2023 yılının turizmde çok daha iyi bir yıl olacağını, takip eden yıllarda turizm gelirlerimizin artarak çok ciddi noktalara geleceğini ve özellikle İstanbul’un dünyada yine parlayan ilk beş destinasyondan biri olacağını ifade eden Türkiye Otelciler Birliği Başkanı Müberra Eresin bu yılın yavaş başlamasına rağmen ülke bazında turist çeşitliliğinde arzu edilen yerde olunmadığını ancak özellikle Avrupa, Kuzey ve Güney Amerika gibi pazarlarda hissedilir seviyede bir hareket başlamasının memnuniyet verici olduğunu söyledi. 2023 yılı için otel fiyatlarınının döviz bazında minimum yüzde 20 artığını kaydeden Eresin bazı oteller ve bölgelerde artışların yüzde 50’yi bulduğunu kaydetti.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği Başkanı (TÜRSAB) Firuz Bağlıkaya, bu yılın ocak-temmuz döneminde Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 128,28 artış kaydedildiğini belirterek, yılın ilk yarısında Türkiye'nin elde ettiği kişi başı turizm gelirinde düşüş yaşandığını söyledi. 2021 yılının ilk 6 ayında elde edilen 818 dolar kişi başı turizm gelirinin bu yılın aynı döneminde 770 dolara düştüğüne dikkat çeken Bağlıkaya turizmdeki performansın artırılması gerektiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum