Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Mezopotamya Gastronomi Platformu kuruldu

Güney Doğu Anadolu coğrafyasının gastronomi zenginliklerini tanıtmak, tarladan sofraya sürdürülebilir projelere destek olmak, bölge şehirlerini birer Gatrokent’e dönüştürmek amacıyla Mezopotamya Gastronomi Platformu kuruldu.

  • Reklam
Mezopotamya Gastronomi Platformu kuruldu
14 Mart 2022 - 05:22
Reklam
Diyarbakır The Green Park Hotel’de ilk toplantısını gerçekleştiren Mezopotamya Gastronomi Platformu (M.G.P) kurularak çalışmalarına başladı.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve etrafındaki şehirleri kapsayan platformun ilk toplantısına 11 ilden yaklaşık 60 kişi katılım gösterirken platform kanalıyla öncelikli olarak bölgenin gastronomi potansiyelini artırmak, şehirlerin ve yerel üreticilerin markalaşmasına katkıda bulunmak, az bilinen ürün ve lezzetlerin tanıtılmasını sağlanmak hedefleniyor.


Diyarbakır’da düzenlenen ve yoğun ilgi gören ilk toplantıda Mezopotamya Gastronomi Platformu (M.G.P) Başkanlığına seçilen deneyimli turizmci Hüseyin Aslan konuyla ilgili yaptığı açıklamada gastronominin ana vatanının Mezopotamya bölgesi olduğunu ve bu coğrafyanın çocukları olarak adını tarihe büyük puntolarla yazdırmış olan Mezopotamya bölgesinin yiyecek içecek kültürünü yaşatmak ve tanıtmak için ellerinden geleni yapacaklarını belirterek şunları söyledi:


''Şehirlerimizin her biri Gastrokent olabilecek potansiyele sahip. Bölgemiz için gastronomi alanında ortak akılla hareket edecek bir yapıya ihtiyaç olduğunu düşünüyorduk. Geniş katılımla ilk toplantımızı gerçekleştirdik. Toplantıya katılan başta Diyarbakır İl Kültür Turizm Müdürü Cemil Alp, Belediye Kültür Daire Başkanı Ali Çelik, Diyarbakır Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ömer Fındıkdalı,  eski Vakıflar Müdürü Metin Evsen, TGA Güneydoğu Anadolu Bölgesi Temsilcisi Selda Çiçek Veske’ye, turizmci Hotel Genel Müdürü Abdullah Çimen, işletmeci Taner Durmuş ve katılan diğer tüm misafirlerimize çok teşekkür ediyorum. Platformun kurulmasında bize her konuda fikir ve düşünceleriyle destek olan Gastronomi Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Güneli’ye de ayrıca çok teşekkür ediyorum. Amacımız kamu ve özel sektör iş birliğiyle Mezopotamya gastronomi kültürünü daha da yukarılara taşıyıp geniş kapsamlı çalışmalar yapabilmektir. Katılım gösteren, destek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum.''


Mezopotamya Gastronomi Platformu’nun resmiyet kazanması, yönetim, üye ve teşkilatlanma çalışmalarının yürütülmesi için Başkan yardımcılığı görevine Selahattin Okçu ve Şemsettin Yıldız getirilirken, Genel Sekreter M.G.P sözcüsü görevine Handan Atay ve Bölge Basın Danışmanı Nesrin Erdoğmuş getirildi. Platform yönetiminin önümüzdeki günlerde bölge illerinin Valiliklerini ziyaret ederek İl Kültür ve Turizm müdürlūkleriyle temaslarda bulunacağı belirtildi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum