Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde büyük hayal kırıklığı! Umutlar tükendi

İngiltere ve Fransa’nın Türkiye’yi kırmızı listeden çıkartmamış olması, sezonun kalan kısmı için ümitlenen turizmcileri büyük hayal kırıklığına uğrattı.

  • Reklam
Turizmde büyük hayal kırıklığı! Umutlar tükendi
28 Ağustos 2021 - 11:22
Reklam
Salgının başladığı günden bu yana yaşadıkları ciddi sıkıntıların izlerini silmeye çalışan turizmciler, İngiltere ile Fransa'nın ülkemizi kırmızı listeden çıkarmaması ile büyük bir moral bozukluğu daha yaşarken Çeşme, Kuşadası, Bodrum, Marmaris, Fethiye için çok büyük önem taşıyan İngiltere'nin kırmızı liste kararı sezonun erken bitmesine neden olacak.

İç turizm ve gurbetçilerle ayakta duran otellerin büyük bölümünün, okulların açılmasıyla birlikte kapanacağını dile getiren sektör temsilcileri, birçok yatırımcının kredilerini ödemekte zorlanacağını, kalifiye elemanların sektörden uzaklaşacağını, sektörün düşük gelirler veya gelirden yoksun kışı atlatamayacağını savundu.


Türkiye'yi kırmızı listeye alan ülkelerle yeterince iletişim kurulamadığını belirterek çifte standart, gizli ambargo, GISAID adlı uluslararası veri platformuna ülkedeki varyant bilgilerini girmedeki beceriksizlik veya şeffaf olunmaması ile birlikte Sağlık, Dışişleri ve Turizm bakanlıklarının koordinasyon içerisinde İngiliz kurumları ile konunun çözümüne yönelik yeterince iletişim içerisinde olmamaları, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulması ile birlikte yurtdışı temsilciliklerinde sektör ile ilgili görevli ataşeliklerin işlevsiz hale getirilmiş olmaları gibi birçok nedenle çok önemli kayıplarla karşı karşıya olduklarını belirten Kuşadası Belediyesi Turizm ve Tanıtma Komisyonu başkanı Fahrettin Çiçek İngiltere ve Fransa'nın aldığı kararla, okulların açılmasıyla birlikte birçok otelin kapanacağını söyleyerek şu ifadeleri kullandı:


''Sektörün tüm paydaşları arasında artık salgın kaynaklı olmaktan uzak, daha çok turizm trafiğinin uluslararası ilişkilerde bir silah gibi tehdit aracı olduğu hissini hakim kılan bu olumsuz kararlar sonrası, özellikle ülkemizde okulların açılması ile birlikte, birçok konaklama tesisinin erkenden kapatma opsiyonunu değerlendirmeye başladığını söylemek abartı olmayacaktır.''


Türkiye'nin turizmde önemli iki pazarı olan İngiltere ve Fransa'nın aldığı kararların sezonun sonuna gelindiği anlamına geldiğini belirten ve yabancı turistlerle Kasım sonuna kadar tesislerin açık kalabildiğini söyleyen Çeşme Turistik Otelciler Birliği (ÇEŞTOB) Başkanı Yakup Demir şunları kaydetti:

''Şimdi yerli ve gurbetçi hareketliliği Eylül ayının birinci haftasından itibaren azalmaya başlar. En fazla Eylül sonunda Türkiye'nin turizm sezonu bitmiş olacak. Alınan kararlar biraz politik kararlar. Bu ülkelerle olan iletişimimizdeki ufak tefek sorunlar bu kararlarda etken oluyor. Bakanlığın biraz çabası var ancak turizmin siyaset üstü tutulması gerekiyor.''

Özellikle İngiltere pazarından büyük bir umutlarının olduğunu belirten Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Kuşadası BTK Başkanı Eda Yurtcan şu açıklamalarda bulundu:

''İngiltere Kuşadası'ndan Fethiye'ye kadar çok önemli ekonomik girdi bırakan bir turizm pazarıydı. Türkiye'nin kırmızı listeden çıkarılmaması büyük hayal kırıklığı yaşattı. Sezon daha kısa sürecek. Birçok otelimiz erken kapanacak. Kalifiye elemanlar başka sektörlere kaçacak. Tüm bunlar yılı çok kötü bitireceğimiz anlamına geliyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum