Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Otobüs ile seyahatlerin gidişi var dönüşü yok!

Son bir yılda akaryakıt fiyatlarının dörde katlanması otobüsle seyahatlerde önceki yıllarda görülmemiş durumlara yol açtı.

  • Reklam
Otobüs ile seyahatlerin gidişi var dönüşü yok!
24 Haziran 2022 - 10:21
Reklam
Yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde otobüs bileti fiyatları vatandaşların ulaşamayacağı seviyelere çıkarken son 10 gündür kredi kartına 2 taksitle bilet satılmaya başlandı fakat firmalar, akaryakıta yeni bir zam gelir korkusuyla zarar etmemek için dönüş biletlerini satmamaya başladı.

Gidişlerin açık, dönüşlerin kapalı olduğunu ancak gidişlerin de hepsinin açık olmadığını belirten Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan Turizm Haber Merkezi'ne yptığı açıklamada firmaların önünü göremedikleri için dönüş biletlerinin satışını açmadıklarını söyledi. Geçen yıllarda böyle bir durumun olmadığını 3 aylık, 6 aylık biletlerin satışa açık olduğunu kaydeden TOFED Başkanı Özcan, bir diğer yeni uygulamanın da son 10 gündür bazı otobüs firmalarının kredi kartına 2 ay taksitle bilet satmaya başlaması olduğunu anlattı. Geçen yıl bu dönemde 7 lira olan benzinin bu yılın aynı döneminde 30 liraya çıkması ile birlikte otobüs biletlerinin de uçak biletleriyle yarışır hale geldiğini vurgulayan Özcan otobüs biletinin artık 300 liradan başlayıp 700 TL’yi aşar hale geldiğini, bu fiyatlara yolcu bulamadıklarını ve sefer sayılarında ciddi düşüş olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Okullar 17 Haziran’da kapandı. Normalde okulların tatil olduğu gün İstanbul Otogar’ından 2 bin-2 bin 200 otobüs sefere çıkardı. Ancak bu sene 1350 otobüs çıkabildi. Günlük en az 650 sefer eksiğimiz var. Bayramda ise İstanbul Otogar’ından günlük 2 bin 600-2 bin 800 aralığında sefer düzenlenirken bu yıl bu sayının 1800’ü bulamayacağını düşünüyoruz. Kendi araçlarıyla seyahat eden vatandaşlar akaryakıt, köprü, otoyol ve bakım masraflarından kaçınmak amacıyla otobüs seyahatlerine yöneldiği, yalnızca bu durumun satışlarda bir nebze hareketlilik sağladı.''

Genele bakıldığında ise yolcu sayılarında ciddi düşüşler olduğunu belirten TOFED Başkanı Özcan dört kişilik bir ailenin kişi başı 500 TL’den bilet alıp da memleketine gitmesinin maliyetininin sadece 4 bin TL biletler tuttuğunu, yolda ve gittikleri yerlerde yapacakları harcamalar da eklenince insanlar bayramda memleketine el öpmeye de gidemez hale geldiğini söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum