Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus turist sayısı ile ilgili uyardı! Sektörü asla tatmin etmez

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrası başlayan savaşın sektöre olan etkileri çığ gibi büyümeye devam ediyor.

  • Reklam
Rus turist sayısı ile ilgili uyardı! Sektörü asla tatmin etmez
25 Nisan 2022 - 23:51
Reklam
Türkiye'nin turizmde önemli iki pazarı arasında yaşanan savaşın ekonomik etkileri gün yüzüne çıkmaya başlarken özellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte, turizm sektörü de yaşanan savaştan en çok nasibini alan ekonomik çevrelerden biri oldu.

Turizmin başkenti Antalya'da sektörle birlikte hareket eden tüm paydaşların etkilendiği kriz Rusya'dan gelen taleplerin hareketlilik göstermesiyle, tünelin ucunda az da olsa bir ışığın görülmesine neden olarak umutları yeşertirken Kemer Tanıtım Vakfı (KETAV) Başkanı Volkan Yorulmaz yaşanan Rus turist hareketliliğinin ancak yaraya merhem olacağını ifade ederek Türk turizminin süreç içerisinde çok fazla bilinmezliğe sürüklendiğini, yarın ne konuşulacağının muallak olduğunu söyledi.


Sıkıntıların çok yakın zamanda gün yüzüne çıkmaya başlayacağını vurgulayarak savaşa rağmen Rus turistlerin tatil talepleri gelmeye başladığını ve küçük bir hareketlilik hissedildiğine dikkat çeken KETAV Başkanı Volkan Yorulmaz Kemer konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Bizim bölge olarak geçen senenin sonunda beklentimiz bu sene için yaklaşık 6 milyon ve üstü Rus turistti. Sadece Rusya'dan bugünki gerçeklere göre baktığımızda THY ve diğer alternatiflerle gözüken sadece maksimum 2 milyon gibi. Bugünün gerçeklerine göre bu sayı Antalya'da çok yeterli değil. Dolayısı ile eğer bu sayılar gerçekleşirse Antalya'da sıkıntı olacaktır diye düşünüyorum. Bu sayılar sektörü asla tatmin etmez. Şu an charter uçuşları yok ancak THY ile yapılacak uçuşlarla çözüm arayışı var. Başarılı olma noktasında böyle çözüm olmaz. Bu yöntem, bence sadece gün geçtikçe büyüyen yaraya ancak merhem olur. Yarın ne konuşuruz onu bile bilmiyoruz. Belki yarın tüm dünya bir anda farklı bir gündemle değişebilir.''


Savaşın başlangıcında bir hamle yapmaya kalkılsa da zaten işin işten geçtiğini belirten ve sektörde hadi ben şimdi Rusya ve Ukrayna'yla çalışmayacağım dönelim Almanya pazarına, yok olmadı iç pazara yönelelim gibi bir tavır olamayacağını vurgulayan Yorulmaz İngiltere pazarında bölgenin zaten fazlaca bilinirliğinin olmadığını hatırlatarak şöyle devam etti:

''Stratejik olarak risklerin bölünmesi gerekiyordu. Sadece Rusya ve Ukrayna pazarıyla çalışıldıysa ki pek çok otel bu şekilde çalışıyordu iş işten geçmiş oldu. Bazı destinasyonların kendi içinde farklı avantajları var. Golf, futbol, tenis gibi spor faaliyetlerinin rahatlıkla yapılabilindiği ve bu alan pazarlarına hakim olanlar bu pazarları değerlendiriyor. Rusya ve Ukrayna pazarını kaybedip başka bir pazara yönelmek ve hemen aksiyon almak öyle kolay değil.''

Ekonomik krize rağmen bayramlarda bir hareketlilik yaşandığını belireten KETAV Başkanı Yorulmaz maliyet artışlarının yaşanmasıyla iptallerin de olduğunu beliretrek şu açıklamalarda bulundu:

''Maliyetler anlamında zor bir yıl oluyor, biz normalde maliyetlerimizi öngörürdük ve sezon sonunda da yüzde 1 veya 2 sapma ile tutardı. Fiyatlar o kadar çok değişken ki, bu sene maliyet konuşulacak bir yıl değil. Hani en azından öngörülecek yıl değil. Enerji, akaryakıt, yeme içme ile ilgili maliyetler ortada. Keza meyve ve sebze, yani her kalemde çok ciddi anlamda bir artış var. Bu artışları misafire yüzde 100 yansıtabiliyor muyuz hayır, mümkün değil. Bu durum bizim karlılık oranlarımıza eksi olarak yansıyor. Gelecek seneye ayakta kalabiliyor muyuz yoksa kalamıyor muyuz buna bakmamız lazım.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum