Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Rus ve Ukraynalı turistin olmadığı turizmde bardağın ancak yarısı doluyor!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile başlayan sıkıntı sürecin olumsuz etkileri sezonun başlaması ile birlikte turizm sektöründe iyiden iyiye hissedilmeye başladı.

  • Reklam
Rus ve Ukraynalı turistin olmadığı turizmde bardağın ancak yarısı doluyor!
24 Mayıs 2022 - 04:13
Reklam
Turizmde ilk 4 aya bakıldığında Antalya 2019'dan sonraki en iyi dönemini yaşamasına rğmen bundan sonraki süreçte sezonun kaderini belirleyecek olan 5 aya doğru ilerlerken özellikle savaştan kaynaklanan belirsizlikler hala devam ediyor.

Rusya ve Ukrayna'nın dünya turizminde yüzde 3’lük bir paya sahip olduğunu, 2019 yılında Rusların seyahat için 36 milyar dolar harcarken Ukraynalıların 8,5 milyar dolar harcadığını hatırlatan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz bu iki ülke arasında aylardır devam eden savaşın Ukrayna’dan turist akışını tamamen, Rusya’dan da büyük ölçüde kısıtladığını ve savaşın devam etmesi durumunda bunun dünya turizmine faturasının 14 milyar dolar olacağını söyledi.


Rusya'nın yılda 25 milyon turist alan aynı zamanda yurt dışına en yoğun turist gönderen ülkelerden biri olduğunu ve pandemi öncesindeki yıllarda yılda yaklaşık 40 milyon Rus turistin yurt dışı tatili gerçekleştirdiğini belirten Yavuz Rus turist potansiyelinin dünyadaki turizm dağılımını etkileyebilecek ve değiştirebilecek güce sahip olduğunu bu yüzden önemsenerek incelenmesi gerektiğini söyledi.


Rusların yurt dışı tatil tercihlerinin yakın komşu ülkeler, Kıbrıs, Türkiye, Mısır gibi güneşli Akdeniz ülkeleri, Maldivler, Seyşeller, Sri Lanka, Tayland, Tanzanya gibi uzak destinasyonlar olarak 3 ana bölgeye gerçekleştiğini ve Rusların en çok ziyaret ettikleri ülkelerin pandemi öncesi yoğunluk sırasına göre Azerbaycan, Moğolistan, Kazakistan, Kıbrıs, Gürcistan, Karadağ, Tacikistan ve Türkiye olduğunu hatırlatan Yavuz şunları söyledi:


''Türkiye, Rus turistler için yüzde14‘lük bir pay ile Akdeniz’de en önemli destinasyon. Pandemi ile geçen 2020-2021 yılı da dahil olmak üzere ülkemize son 5 yılda 25 milyon civarında Rus turist gelirken bunun yaklaşık yüzde 80’i Antalya’ya geldi. Dolayısıyla Antalya için son 5 yılda 20 milyon turist gönderen Rusya, çok ama çok en önemli bir kaynak. Ancak, 2022 şubatında başlayan savaş ve daha sonra uygulanan yaptırımlarla turist akışının pandemi yılının bile çok altına inmesi Antalya’nın geçtiğimiz yıllardaki hızını önemli ölçüde yavaşlattı. Yılın ilk 4 ayında Antalya’ya gelen turist sayısı geçtiğimiz yılın aynı döneminin yarısı kadar ancak olabildi.''

Savaş ve yaptırımlarla karmakarışık bir düğüm haline gelen uçuş yasağı konusunun bir nebze olsun çözülürken, bu çözümün şimdilik geçtiğimiz yılın geliş sayılarını yakalamasının zor göründüğünü vurgulayan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz en iyimserlerin bile Rus turist sayısının bu yıl ancak 2 milyon olacağını tahmin ettiklerini belirterek şöyle devam etti:

''Geçtiğimiz yıl 3,5 milyon, 2019 yılında 5,5 milyon Rus turist Antalya’ya gelmişti. Eğer bu tahmin gerçekleşirse 2016 yılındaki uçak krizi ve 2020’deki pandemiden sonraki en düşük Rus turist gelişi bu yıl gerçekleşecek. Antalya yaklaşık 3 milyon Rus, 1 milyon Ukraynalı turist kaybetmiş olacak. Doğu tarafımızda işler biraz can sıkıcıyken, batıdan olumlu işaretler geliyor. Özellikle Almanya’dan gelişler tekrar eski günlerine dönme yolunda. Şimdiden Almanya gelişleri 2019 yılına yaklaşmış gözüküyor. Hem iyimserler hem karamsarlar Antalya’ya bu sene 2,5 milyon Alman turistin gelebileceğini öngörüyor.''

İlk dört aya bakıldığında Antalya'nın 2019’dan sonraki en iyi dönemini yaşadığını ancak bundan sonra sezonun kaderini belirleyecek olan 5 aya doğru ilerlerken, özellikle savaştan kaynaklanan belirsizliklerin hala devam ettiğine dikkat çeken Yavuz kısıtlı Rusya gelişleri ve hiç olmayan Ukrayna kaybı dahil edildiğinde sezonda diğer ülke gelişlerinin 5 milyonu ancak bulduğunu ve diğer pazarlar ne kadar iyi giderse gitsin, Rusların olmadığı bir Antalya'nın eski günlerine dönemediğini bardağın ancak yarım dolduğunu 600 bin yatak kapasitesini doldurmadığını söyledi.

2022 turizm sezonunda yaklaşık 6,5 milyonluk Rusya ve Ukrayna potansiyelinin üçte ikisinin kaybedileceğini belirten Yavuz bu şartlarda Antalya’nın geçtiğimiz yıl 9 milyon olan turist sayısını yakalamasının büyük başarı olacağını kaydetti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum