Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizm sezonuna yönelik pozitif ve umutlu beklentimiz devam ediyor

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali sonrasında başlayan süreç ve turizm sezonuna ilişkin Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Tacettin Özden açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
Turizm sezonuna yönelik pozitif ve umutlu beklentimiz devam ediyor
15 Mayıs 2022 - 12:54
Reklam
Türkiye'nin turizmde iki önemli pazarı arasında yaşanan savaş nedeniyle Rusya ve Ukrayna'dan gelen turist sayısında büyük düşüş olduğunu ancak Nisan ve Mayıs aylarının salgının etkilerinin görüldüğü geçen yıla göre turizmciler açısından iyi geçtiğini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Tacettin Özden olumsuzluklara rağmen son dönemde Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle hareketliliğin başladığını, rezervasyonların da umut verdiğini, özellikle İngiltere ve Almanya'dan ciddi oranda turist beklediklerini kaydetti.

İngiltere, Almanya, Hollanda ve Polonya ile Balkan ülkelerinin hemen hepsinde ciddi bir hareketlilik olduğunu belirten özellikle Almanya, Polonya ve İngiltere'nin oldukça iyi geldiğini ve geçen yılla kıyaslanmayacak kadar çok güzel bir başlangıç yaptıklarını belirten TÜROFED Başkan Yardımcısı Özden bundan sonra da bu şekilde devam edeceğini düşündüğünü ve rezervasyonlarda da artışların devam ettiğini belirterek şu açıklamalarda buundu:

''Eğer bu Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş daha erken biterse oldukça iyi bir sezon geçiririz. Sayın Kültür ve Turizm Bakanı'mızın açıklamış olduğu hedefleri yakalayabileceğimizi hala düşünüyorum, ona inanıyoruz. Dolayısıyla bu şekilde iyi bir sezon geçiririz diye şu anda pozitif ve umutlu beklentimiz devam ediyor.

Rusya'dan rezervasyonların az da olsa gelmeye başladığına işaret eden ve Rusya'dan kaybedilecek payın büyük çoğunluğunu İngiltere'nin, Almanya'nın, diğer pazarların telafi edeceğini umduğunu söyleden Özden Rusya'dan yavaş yavaş charter uçuşların İzmir'e, Bodrum'a, Antalya'ya başladığını, eski yoğunluk ve sayıların olmadığını ancak başlangıç için bir umut verdiğini belirterek şöyle devam etti:
''İngiliz ve Almanya pazarında yüzde 15-20 civarında 2019 rakamlarının önünde gidiyoruz bunun daha da artacağını görüyoruz. Beklentimiz o yönde. İlave uçaklar görünüyor, talepler geliyor. 2019 rakamları iyiydi ama 2019'un tamamını aslında biz bu sene çok rahat yakalayabileceğimizi öngörüyorduk, beklentimiz oydu. Rusya ve Ukrayna rakamlarındaki düşüşü diğer pazarların ne kadar kapatacağını hep beraber göreceğiz."


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum