Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turiste vergi tartışması yeniden gündemde!

Yeni sezona hazırlanan turizmin başkenti Antalya’da konaklama vergisi tartışması yeniden başladı.

  • Reklam
Turiste vergi tartışması yeniden gündemde!
16 Şubat 2022 - 03:14
Reklam
Daha önce yerel yönetimlerin de gündeme taşıdığı taleple ilgili özel bir rapor hazırlayan Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, dünyada hangi ülkelerin turistten ne kadar vergi aldığını derledi, önerilerini turizm birlikleri ile paylaştı.

Ülkelerin turizm destinasyonlarına destek vermek adına şehir vergisi, konaklama vergisi, ekolojik vergi, yatak vergisi, resort vergisi gibi adlarla turistten vergi aldığını kaydeden Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz dünyanın birçok turizm bölgesinde yetişkin bir turistin her bir geceleme için o şehrin yerel yönetimi veya devletine verilmek üzere otel resepsiyonuna cüzi bir ödeme yaptığına dikkat çekereş şunları söyledi:


''Hatta bazı ülkelerde yerli turistlerden de bu ücret alınıyor. Örnek Almanya. Hamburglu bir turist Berlin’de bir otelde konaklıyorsa geceleme vergisi ödüyor. Türkiye’de turistin tepkisinden çekinildiği için konaklama vergisi gündeme alınmıyor. Böyle bir uygulamanın sektöre bir darbe vuracağını düşünüyoruz. Oysa durum öyle dert edilecek gibi değil. Dünyadaki örnekleri inceleyince endişeleriniz uçup gidiyor. Türkiye’ye turist olarak gelen neredeyse bütün turistlerin ülkelerinde çeşitli adlar altında turizme destek vergisi alınıyor.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum