• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Turizm sektörü sezona borçlu ve önünü göremeden başlıyor!

Türkiye'nin önemli turizm destinasyonlarında sezona Ramazan Bayramı beklentileri içerisinde giren turizmci umduğunu bulamadı.

  • Reklam
Turizm sektörü sezona borçlu ve önünü göremeden başlıyor!
01 Mayıs 2022 - 04:28
Reklam
Reklam
Bu bayram sürecinde öyle birtakım kesimlerin söylediği gibi olağanüstü bir hareketliliğin olmadığını belirten ve turizmcinin sezona sekiz milyar dolar kredi borcu ile ve gergin bir şekilde girdiğine dikkat çeken Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği BOYD Başkanı Serdar Karcılıoğlu otelcilerin çok büyük bir bölümünün üzerinde artık kredi kullanamayacak duruma gelmelerinden dolayı baskı olduğunu kaydetti.

Otelcilerin 8 milyar dolar kredi borcu olduğunu ve buna bağlı olarak sıcak paraya olan ihtiyacı oda fiyatlarında maliyetin altına inerek karşılamak durumunda kalacaklarını belirten BOYD Başkanı Karcılıoğlu yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Sektörden aldığımız duyumlar ne yazık ki 200 TL ye her şey dahil oda fiyatı veren otelcilerimizin olduğudur. Böyle bir paraya satılmış odada kalana da sonrasında yaşayacağı sıkıntılar için otelcilerimize de Allah yardımcıları olsun demekten başka bir cümle bulamıyorum. Bayram ve 2022 yaz sezonunda geçen yıl ki satış fiyatlarına artan tüm girdi maliyetleri ve enflasyon baskısı nedeniyle en az yüzde 100 ilave etmeyen otelcinin batışı tesadüf olmayacaktır. Konuyu ben bayram periyodunda otellerin yaptıkları doluluklar değil hangi fiyatlarla ve hangi tavizleri vererek sattıklarını baz alarak bu perspektiften bakarak değerlendiriyorum. Bayram periyodu özellikle bir hareketlilik getiriyor gibi gözükecek ama bunun uzun vadede sektörün sıkıntılarının katlanacağı bir dönemi getireceği kaçınılmaz olacaktır.''


Bu hareketliliğin sektörün ne kadar sıkıntıda olduğunu görmek istemeyen başını kuma gömmüş yöneticilerin her şeyi güllük gülistanlık gibi göstermelerine ve bu noktadan bir algı yürütmelerine yaramaktan başka hiçbir işe yaramayacağına vurgu yapan BOYD Başkanı Karcılıoğlu bayram periyodu için sahada gördükleri ve hissettiklerine göre yüksek bir rezervasyon talebi olmadığını kaydederek şunları söyledi:


''2021 itibariyle tatilcilerin yöneldikleri küçük butik oteller ve yazlıkların dolabileceği sürpriz olmayacaktır. Edindiğimiz bilgiler ışığında bu gün itibariyle özellikle güney Egede rezervasyonların yüzde 20 ile 30 bandında olduğudur. Bunun gerçek anlamda bir fiyat politikası uygulayan otellerde yüzde 50 ya da 60’ları geçeceğini düşünmüyorum.''


 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum