• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

45 milyon turist hedefinde kafalar karışık sektör hala umutsuz!

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'yı işgali ile birlikte en önemli iki pazarı tehlikeye düşen turizm sektöründe sezonun öncü göstergesi sayılan bayram ümit vermedi.

  • Reklam
45 milyon turist hedefinde kafalar karışık sektör hala umutsuz!
09 Mayıs 2022 - 04:24
Reklam
Reklam
Hükümetin 2022 yılında 45 milyon turist, 35 milyar dolar gelir beklediği turizm sektöründe bu hedeflere ulaşılmasının matematiksel olarak mümkün olmadığını belirten sektör temsilcileri Rusya’dan en fazla 1.5 milyon kişinin geleceğini, Avrupalı turistin ise Gezi ve Kaşıkçı davası gibi siyasi gelişmelerin etkisi ile Türkiye’yi tercih etmediğini vurguladı.

İstanbul’da Nisan ayı otel doluluk oranlarının yüzde 68 olduğunu bu oranın Mayıs ayında yüzde 92’ye çıkacağını söyleyen Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati bayram öncesi yaptığı açıklamada Rus turistlerin de geleceğini ve ödemeler konusunda sıkıntı olmayacağını açıklarken Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da 2022 için açıkladığı 42 milyon turist 35 milyar dolar gelir hedefinde ısrarlı olduğunu her açıklamasında tekrarlıyor.


İstanbul’un yatak sayısının Türkiye’nin yüzde 10’unu bile oluşturmadığını belirten Bodrum Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (BOYD) Başkanı Serdar Karcılıoğlu buradan yola çıkıp hedeflere yakın olunduğunun söylenemeyeceğini belirterek şu açıklamalarda bulundu:


''Turizmin kalbi Ege ve Akdeniz'de atıyor. Kitle turizminin yapıldığı bu bölgelerde bayramda yabancı turist sayısı beklenenden az oldu. Özellikle Avrupalı turist sayısında gözle görülür bir azalma oldu. Eski bayramlara nazaran oteller istenilen doluluk oranlarını yakalayamadı. Bodrum’da geçen yıl bu dönemde yüzde 80 olan doluluk oranları bu yıl yüzde 50’lerde. Ayrıca birçok otel doluluk oranını artırmak için fiyatları düşürdü ve zararına satış yaptı. En çok para harcayan Avrupalı turist sayısı da her geçen gün düşüyor. Siyasete girmek istemiyoruz ama Gezi Davası, Kaşıkçı Cinayeti, İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme gibi dünya basınına yansıyan olaylar turizme de zarar veriyor. Yunanistan ve İspanya gibi rakiplerimiz bu gibi olayları Avrupa pazarında lobi faaliyeti yaparken kullanıyor ve pazardan alacağımız payı azaltıyorlar.''


Sektörün hedefe uzak olduğunu bayram tatilinin umulduğu gibi geçmediğini söyleyen ve ülkenin içinde bulunduğu siyasi ortama dikkat çeken BOYD Başkanı Karcılıoğlu bu ortamda Antalya bölgesinin çok turist çekemediğini Ege’de az da olsa turist olduğunu ancak Antalya’da durumun sıkıntılı olduğunu belirterek yerli turistin zaten geceliği minimum 1-2 bin lira olan tatili karşılayamadığını, maaşlı çalışanların bu ekonomik şartlarda tatil yapmayı değil bunu düşünemeyeceğini ve otellerin bu sene para kazanması çok zor olduğunu belirterek şöyle devam etti:

''Özellikle yerli turistte büyük düşüş var. Hedeflenen turist sayısı yakalanacak gibi değil. Sektör her krizde olduğu gibi bu sene de yerli turiste güveniyordu ama maalesef bu sefer yerli turistin çok daha büyük dertleri var.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum