Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Turizmde hesaplar tepetaklak! 35 milyar dolar hedefi tehlikede

Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya'nın Ukrayna'ya karşı başlattığı saldırı sonrasında getirilen yaptırımlardan dolayı Türkiye turizmi olumsuz etkilenmeye devam ediyor.

  • Reklam
Turizmde hesaplar tepetaklak! 35 milyar dolar hedefi tehlikede
03 Mart 2022 - 06:12
Reklam
Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya’dan gelen erken rezervasyonlarda ciddi düşüşler yaşandığına dikkat çeken Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) Başkanı Ülkay Atmaca iki ülke arasındaki görüşmeleri yakından takip ettiklerini söyledi.

Turizmin barışı sevdiğini belirten POYD Başkanı Atmaca iki ülkenin masadan el sıkışarak kalkmalarını beklediklerini olumsuz bir durumda Rusya pazarının az olsa da Ukrayna pazarının tamamen biteceğini söyledi.


Erken rezervasyonların iptal edilmesinin sıkıntı yaratmayacağını, asıl sorunun uçakların kalkmamasında olduğunu söyleyen Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) önceki dönem başkanı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Osman Ayık ise yaptığı açıklamada şunları söyledi:


''Bu durum sektörü kötü etkileyecek. Yaptırımlar nedeniyle uçaklar kalkmaz ise büyük sıkıntı yaşanır. Turizm sektörünün olmazsa olmazı uçaktır. Para transferi yapamazsanız bu işi de yapamazsınız. Tek dileğimiz Ukrayna ile Rusya arasındaki krizin tatlıya bağlanması. 2022 turizm sezonuna 35 milyar dolar döviz hedefiyle moralle hazırlanan ve büyük beklenti içinde olan Türkiye’de bütün planlar altüst oldu. Yaptırımların bu kadar ağır olacağı beklenmiyordu. Panik havası oldu. En çok etkilenen biz olacağız. Savaşın ve krizin devam etmesinden en fazla Antalya ve Ege bölgesi etkilenir. 2022 sezonu için 6-6,5 milyon Rus ve Ukraynalı turist bekleniyordu. Ukrayna büyüyen bir pazar ve Antalya’ya gelen turist sayısı 2 milyona yaklaşıyordu. Turizm pazarında Rusya ve Ukrayna yüzde 45 pazar payı oluşturuyor.''


Tek pazara bağımlı kalmanın Akdeniz çanağında risk oluşturduğuna dikkat çeken ve pazarın çeşitlendirilmesi gerektiğini belirten Ayık şöyle devam etti:

''ABD ve AB’nin yaptırımları Rusya’nın belini daha da kırabilir. Buna rağmen Rusya’dan turistik hareketlerin Mayıs ayından itibaren başlayacağını düşünüyoruz. Yüksek sezonda 1 Mayıs-31 Ekim tarihlerinde toplam 14 milyon yabancı gelmiş. Bunun 12 milyonu Antalya’yı tercih etmiş. Bu nedenle paniklemeye gerek yok. Paniğe kapılmadan Mayıs ayına kadar sakin kalınmalı. Temkinli iyimserliği korumak lazım.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum