Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarını uyardı!

Ülkede hükümet Türkiye'ye seyahat konusunda vatandaşlarına yaptığı uyarıyı güncelledi.

  • Reklam
Türkiye'ye seyahat edecek vatandaşlarını uyardı!
30 Mayıs 2022 - 08:49
Reklam
Türkiye'ye seyahat konusunda vatandaşlarına yaptığı uyarıyı güncelleyen ve geçtiğimiz hafta İran Devrim Muhafızları'nın üst düzey komutanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi'nin öldürülmesi üzerine İran'ın İsrail vatandaşlarına yönelik intikam saldırısı gerçekleştirmesi tehdidinin arttığını öne süren İsrail Hükümeti tarafından yapılan açıklamada ''Birkaç haftadır, özellikle de Devrim Muhafızları'nın bir komutanının öldürülmesinden Tahran'ın İsrail'i sorumlu tutmasından bu yana İran'ın dünya genelinde İsraillileri hedef alacağına dair endişeler arttı.'' ifadelerine yer verildi.

Türkiye'ye seyahat uyarısını güncelleyen İsrail Milli Güvenlik Konseyi, İran'a komşu olan başka ülkelerin de bügünlerde İsrail için artan bir risk oluşturduğu uyarsında bulunurken güvenlik yetkilileri, uyarıların Türkiye'deki İsrail vatandaşlarını hedef alan gerçek tehditlerin akabinde yapıldığını, ancak bu tehditlerin ne olduğu konusunda bir açıklama yapılmadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Ocak-Nisan döneminde İsrail'den gelen turistlerin sayısı 2021 yılının aynı dönemine göre yüzde 632 artışla 157 bini aştı. Bu dönemde İsrailli turistlerin Türkiye'yi ziyaret eden turistler arasındaki payı yüzde 2'ye yükseldi.


İran Devrim Muhafızları komutanlarından Albay Hasan Sayad Hüdayi, geçtiğimiz hafta kimliği bilinmeyen motorsikletli iki kişi tarafından arabası içerisinde beş kez vurularak öldürülmüş, Hüdayi'nin İran dışında işlenen ve bazı İsraillileri de hedef alan bir takım cinayet ve kaçırma olaylarına karıştığı ileri sürülmüştü. Tahran hükümeti resmi olarak suikastın ardında kim olduğuna inandığına dair bir açıklama yapmamış ancak ABD ve İsrail'in suikastı planladığı yönünde imalarda bulunmuştu. Hüdayi suikasti, İran'ın nükleer silah programı üzerine çalışan bilim adamı Muhsin Fahrizade'nin Kasım 2020'de öldürülmesinden bu yana işlenen en üst seviyedeki siyasi suikast.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum