Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

TÜROFED Başkanı Çorabatır rezervasyonlardaki son durumu açıkladı!

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Sururi Çorabatır 2022 turizm sezonuna yönelik açıklamalarda bulundu.

  • Reklam
TÜROFED Başkanı Çorabatır rezervasyonlardaki son durumu açıkladı!
26 Mayıs 2022 - 07:00
Reklam
Türkiye'nin bu yılın ilk dört ayında 7 milyon 477 bin 47'si yabancı olmak üzere 8 milyon 885 bin 876 kişiyi ağırladığını rakamların geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 172,51 arttığını ifade eden TÜROFED Başkanı Çorabatır, 2022'ye başlarken turizmde en parlak yıl olan 2019'un rakamlarını geçmeyi hedeflediklerini ancak Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle beklentileri revize ettiklerini belirtti. Türkiye'nin turizmde ana pazarı konumunda olan Rusya ve Ukrayna pazarında yaşanan düşüşe rağmen ülkeye gelen yabancı misafir sayısında iyi rakamlara ulaşıldığını kaydeden ve yılın 4 ayında bir önceki yılın aynı dönemine göre Almanya'nın birinci, Bulgaristan'ın ikinci ve İran'ın da üçüncü sırada yer aldığını aktaran Çorabatır bu pazarlarda ciddi artışlar gözlendiğini ifade etti.

Özellikle Polonya, Çekya, Slovakya, Romanya, Arnavutluk gibi pazarlardan taleplerin arttığını, İngiltere pazarının geri döndüğünü belirten TÜROFED Başkanı Çorabatır şöyle devam etti:


''Bu arada Birleşik Arap Emirlikleri, Orta Doğu pazarlarından da talepler gelmeye başladı. İsrail pazarı da gelişmekte. Rusya ile Ukrayna açığını kapatamayacak gibi gözüksek de inşallah hedeflediğimiz rakamları bulacağız. Türkiye birçok bölgeye kısa uçuş mesafesinde ve özellikle yakın coğrafyadan önemli oranda rezervasyonlar yapılıyor. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile sektör paydaşları takım ruhu ile hareket ederek gerek salgın gerekse Rusya Ukrayna arasındaki savaş süreçlerini iyi bir şekilde yönetebildi. Pazar çeşitliliğinin ne kadar önemli olduğunu bu süreçlerde daha iyi anladık.''


Turizm yapan İspanya, Yunanistan, İtalya, Fransa hatta ABD için turizmin ne kadar önemli olduğu son 2-3 yıldır daha iyi anlaşıldığını ve Türkiye ekonomisi için de turizmin çok önemli bir sektör olduğunu belirten Çorabatır şunları kaydetti:


''Pandemi döneminde ülkeler tanıtımlara ara verirken, bütçelerini kendilerine saklarken biz tam tersini uyguladık. TGA vasıtasıyla bütün dünyaya gerek görsel gerek dijital medya ile tanıtım yapmaya devam ettik. Önemli isimleri Türkiye'ye davet ettik, çok önemli dergilerde Türkiye kapak oldu, hala da çalışmalar devam ediyor. Bu dönemde tanıtıma ara vermeden devam etmemiz bizim bugün bu kadar rahat konuşmamızın en büyük etkenlerindendir.''

Daha butik ve bireysel tatil tercihlerinin kişi başı geliri de artırdığını belirten Çorabatır, Türkiye'nin turizminde kişi başı gelirinin 670 dolarlardan 830, hatta 840'lara çıktığını ancak bu ülkenin turizminin bin dolarları hak ettiğini ve bununla ilgili çalışmaları da yaptıklarını söyledi.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum