• Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam

Yerli turist tatil süresini azaltıp yıldızı düşürüyor!

Enflasyon ve kriz baskısı altındaki yerli turistin bu yıl tatil sürelerini kısaltması ve tercih ettiği otellerde de segmentleri düşürmesi bekleniyor.

  • Reklam
Yerli turist tatil süresini azaltıp yıldızı düşürüyor!
27 Nisan 2022 - 00:30
Reklam
Reklam
Yaklaşan Ramazan Bayramı tatili öncesinde yerli turist hareketliliği başlarken, bilet ve otellerdeki yüksek fiyatlar ve düşen alım gücü bu yıl yerli turistin tatil süresini kısaltıp yıldızını düşürecek.

2021 yılında 5 milyar TL'lik paket tur harcaması yapan yerli turist sayısında ve harcamalarında bu yıl bir daralma bekleyen sektör temsilcileri toplam harcamalarda bir küçülme olmasa da daha önce 5 yıldızlı otelde kalanların 4 veya 3 yıldızlı otelleri tercih etmeye başladığına dikkat çekti. İç pazar açısından zorlu bir yılın yaşandığını kaydeden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı Bülent Bülbüloğlu alım gücündeki düşüş ve enflasyonun burada etkili olduğunu kaydetti.


Yerli turistin tatilindeki gün sayısının düşeceğini belirten Bülbüloğlu pazarda bir daralma olacağını insanların yine tatile gideceğini ancak belki 7 değil de 4 gün kalacağını bununla birlikte 5 yıldızlı otelde değil de 3 yıldızlıda kalacağını vurgulayarak şu açıklamalarda bulundu:


''Yeni dönemde insanlar bütçelerine göre bir tatil paketi arayışı içinde olacak. İnsanlar yine tatile çıkacak ama daha uygun bütçeli yerlere tatile gitmeye başlayacak. Türkiye'de turizme harcanan toplam paranın değişeceğini sanmıyorum ama 5 yıldızlıya gidiyorsa 4 yıldızlıya gidecek. Segment ve kendi içinde tercih değiştirecek.''


Pandemi etkisi nedeni ile 2021 yaz sezonunu yerli turistle açmış ve kontenjanları artıran turizm sektöründe bu yıl ise Ramazan Bayramı'nı kapsayan dönemde sezonu açmak isteyenler için Antalya Kemer'de 6 günlük tatilin bedeli 15 bin TL ile 35 bin TL arasında, Muğla Fethiye ve Dalaman'da ise bayramda tatilin bedeli 20 ile 25 bin TL civarında seyrediyor. Geçen yıl yerli turistin paket tur harcaması 5 milyar TL'yi aşmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum