Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

Eskiden yer bulunmazdı şimdi yolcu yok! Bayram öncesi biletler elde kaldı

Geçen yıl bayram öncesi yüzde 80'i satılan otobüs biletlerinin bu yıl yüzde 20'si ancak satılabildi.

  • Reklam
Eskiden yer bulunmazdı şimdi yolcu yok! Bayram öncesi biletler elde kaldı
19 Nisan 2022 - 13:48
Reklam
Ramazan Bayramı’na kısa bir zaman kala bayram tatili yapmak isteyenler gözlerini uçak, tren ve otobüs fiyatlarına çevirirken otogarlara giden vatandaşlar bilet fiyatlarından şikayetçi oldu.

Gelen zamlardan sonra fiyatların geldiği seviyeden dolayı önceki bayramlara kıyasla şehirlerarası yolcu sayılarının 3’te 2 oranında azaldığını, bazı hatlarda uçak bileti fiyatlarının otobüsten daha ucuz hale geldiğini belirten Tüm Otobüsçüler Federasyonu (TOF) Başkanı Mustafa Yıldırım genel olarak da otobüs biletleriyle uçak biletlerinin fiyatı birbirine çok yaklaştığını, vatandaş birinci tercihini uçaktan yana kullandığını söyledi.


Otobüs bileti fiyatlarında son 3 ayda yüzde 80 bir artışın olduğunu belirten, otobüs biletlerine yapılan zamların maliyetlerindeki artışa yetmediğini savunan Yıldırım yaptığı açıklamada şunları belirtti:


''Bu bile kurtarmıyor çünkü buradan bin kilometrelik bir mesafeye gidiş dönüşte yaklaşık 15 bin liralık sadece yakıt masrafı var. Bir otobüse en az 35-40 kişi koymadıktan sonra para kazanma şansımız yok. Özellikle İstanbul-İzmir hattı Osmangazi Köprüsü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve otoyol paraları girdiğinde sadece 1000 lira otoyol ve köprülere para ödüyoruz. Akaryakıt ve diğer maliyetleri üzerine koyduğunuzda Ege yolunda para kazanılması imkansız gibi görünüyor. Geçmiş yılların bayramlarıyla mukayese edildiğinde çok sıkıntılı bir süreç geçiriyoruz. Yolcu sayıları 3’te 2 oranında azaldı. Eskiden otobüsler 1 hafta boyunca dolardı, yer bulunmazdı, ilave seferler açılırdı ama şu anda öyle bir durum yok. İnsanlar memleketlerine tatile giderlerdi, tatil yerlerine giderlerdi şu anda çok az bir talep var. Bu kadar sıkıntılı bir bayramı ilk defa yaşıyoruz. Otobüsler parklarda yatıyor, ilave sefer açma durumumuz yok.''


Yıldırım, otobüs işletmeciliğinin mevcut şartlarda sürdürülebilir olmadığına vurgu yaparak şöyle devam etti:

''Bilet fiyatları sadece otobüslerde değil diğer taşımacılık alnlarında da zamlandı. Bu da vatandaşları zorluyor. Tarifeli taşımacılıkta, işçinin, öğrencinin, memurun seyahat dönemi geldi. Ama fiyatlardan dolayı bir çok kişi seyahat etmek istemiyor. Bize otoyol ve köprülerden yüzde 50 indirim yapsınlar. Motorlu taşıtlar vergisini ticari araçlardan kaldırsınlar. Otobüs biletlerinde KDV’yi yüzde 1’e indirsinler. Bu su, hava, ekmek kadar insanların ihtiyacı.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum