Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
Reklam
  • Reklam

İşte savaştan dolayı turizmde yaşanacak kayıp!

Pandemiye rağmen yeni sezona umutlu başlayan turizm sektöründe Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinin Türkiye turizmine olumsuz sonuçları ortaya çıkmaya başladı.

  • Reklam
İşte savaştan dolayı turizmde yaşanacak kayıp!
24 Mart 2022 - 06:45
Reklam
Geçen yıl dünyada en fazla turist ağırlayan kentler arasında ilk 10’da yer alarak moral kazanan ve 2022 sezonuna da büyük umutlarla başlamak istiyeyen turizmin başkenti Antalya Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle büyük hayal kırıklığı yaşadı. Savaş sürecinin uzamasıyla Antalya, iki ülkeden beklediği 6 milyon turistten de umudunu kesti.

Savaşın uzaması halinde turizmin ötesinde Türkiye’nin büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalabileceğini söyleyen eski bankacı ve turizmci Yönetim Danışmanı Feti Kuyucu, sadece turizm sektörünün değil, Rusya’da Türk müteahhitleri ve Türk iş insanlarının yatırımlarının da sekteye uğrayacağını belirterek şunları söyledi:


''Antalya turizm sektörünün 6,7 milyar dolar olan toplam borç stokunun yarısı Rusya kaynaklı. Rusya’ya çalışan sadece tur operatörlerinin borç stoku 1,1 milyar civarında. Önümüzde çok muğlak bir süreç var. Bu firmalarımıza mutlaka kamusal destek verilmeli. Turizm Bakanlığı ve Eximbank tarafından destekler sağlanmalı. Rusya’daki Türk sermayeli tur operatörleri kırılganlık yaratıyor. Turizm sektörü 2016 yılındaki krizden ders alınmadı. İki ülke arasındaki savaş nedeniyle Rusya’da da insanlar işini gücünü kaybediyor. Rusya’nın yurt dışı çıkışları yasaklayabilir. Yeni turizm sezonunda Antalya’nın, Rusya’dan 5, Ukrayna’dan da 2 milyon olmak üzere 7 milyon turist beklentisi vardı. Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle Antalya ölçeğinde sadece konaklama sektörü 4,5 milyar dolar, ulaşımda da (charter) 2,5 milyar dolar olmak üzere en az 7 milyar dolar nakit gelir kayıp yaşanır. Rusya’da 60 bin Ruble olan bir tur paketi 90 bin Ruble’ye çıktı.''


Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmesi ve bu sürecin uzamasıyla birlikte Mart ayı sonu açılmayı planlayan otellerin açılışlarını Nisan sonuna ertelediğini söyleyen konaklama sektörü temsilcileri Rusya pazarına çalışan tur operatörleri ve acentaların artık Rusya’dan ve Ukrayna’dan turist gelişi olmayacağını anlayınca rehber ve çalışanları işten çıkarmaya başladığını, erken rezervasyon için verdikleri çekleri de geri toplamaya çalıştıklarını belirterek sezona mart ayında başlamak isteyen otellerin ise açılışlarını Nisan veya Mayıs ayına ertelediğini belirttiler.


Rusya ve Ukrayna’dan umudunu kaybeden konaklama sektörünün iç pazara ağırlık verdiğini ifade eden sektör temsilcileri konaklama sektörünün iç pzar için indirim kampanyaları başlattığını, Rusya ve Ukrayna arasındaki krizin şu an dursa ve barış sağlansa bile bu iki ülkenin en az 3-4 yılda düzeleceğini, 2022 yılı turizminin iyi olacak diye kredi alan konaklama sektörünün durumunun da daha da zorlaşacağını belirttiler.

Rusya’dan turist getiren ve zor durumda kalan tur operatörleri ve acentaların rehberlerle çalışanlarını işten çıkarmak zorunda kaldığını söyleyen ve pandemi sürecinde 2021 yılında Antalya’nın 9 milyon turist ağırlayarak dünyada parlayan yıldız olduğunu vurgulayan Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı Recep Yavuz ise konuyla ilgili olarak şu değerlendirmelerde bulundu:

''Savaş uzadıkça umutlar azalıyor. Hele bu savaş, sadece savaş halindeki ülkelerin insanlarını değil, siyasi ve ekonomik olarak İskandinavya’dan Afrika’ya, Çin’den Amerika’ya bütün dünyayı ilgilendiriyor. Ve korkarım dünya üzerinde yarattığı hasar Covid 19 dan daha yüksek ve kalıcı olacak. Turizm, Antalya’nın gelir kaynağı. 60 ülkeden turiste tatil imkanı sunan bu şehrin dış dünyadaki dalgalanmalardan etkilenmemesi imkansız. Antalya, Ukraynalılarla Rusların en yoğun olarak bir arada tatil yaptığı şehir. Antalya turizminin uzun zamandır değişmeyen beşlisi Rusya, Ukrayna, Almanya, İngiltere ve Polonya turizmin belkemiğini oluşturuyor. Bu 5 ülke son 5 yıldır Antalya turizminin en az yüzde 70’ini oluşturuyor. Rusya ve Ukrayna özellikle kriz yıllarında yüzde 50’nin üzerinde bir yoğunluğa sahip.''


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum